Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

„Цар Киро“ осуден на три и пол години затвор

„Цар Киро“ осуден на три и пол години затвор
Бугарскиот суд го осуди контроверзниот ромски богаташ Кирил Рашков на три ипол години затвор поради упатување смртни закани за време на судирите со жителите на селото Катуница, по што избувнаа големи антиромски протести низ земјата.

Регионалниот суд во Асеновград го прогласи Рашков (69), познат како „Цар Киро“, за виновен за упатување смртни закани на двајца бугарски државјани во Катуница, откако 19-годишен Бугар загина во сообраќајна несреќа предизвикана од роднина на Рашков.

- Рашков е осуден доцна синоќа на три години и шест месеци затвор за изрекување на смртни закани упатени кон две лица, изјави претседателот на Судот Иван Криватсев.

Еден од адвокатите на Рашков најави деке ќе биде поднесена жалба на пресудата.

Бугарската полиција на 27-ми септември минатата година го уапси „Цар Киро“ и 168 демонстранти, за нарушување на јавниот ред и мир за време на протестите организирани низ целата земја во знак на поддршка на жителите на селото Катуница, во близина на Пловдив.

Немирите избувнаа по убиството на момче во сообраќајна несреќа со комбе во кое се наоѓало семејството на „Цар Киро“.

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/37...atvor.aspx
Без Ботев няма България
24-01-2012, 06:39 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-01-2012, 06:39 PM