Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ЕП го засилува притисокот за датум врз Европскиот Совет со пресудата од Хаг

Пратеникот Николаос Шунтис во Европскиот Парламент смета дека двете земји сами никогаш нема да се договорат.


- Ние веруваме дека проблемот меѓу Грција и ФИРОМ тоа е меѓународен проблем и треба да се реши само преку посредство на Обединетите Нации. Доколку овој проблем се остави само на двете земји тие никогаш нема да го решат. Што се однесува до терминот македонски сметам дека тоа не е точно затоа што Македонија се наоѓа и на делот на Грција, рече Николаос Шунтис.

Грчките и бугарските европратеници синхронизирано поднесоа речиси 100 амандмани. Ја критикуваат Македонија за лош сосед и бараат повторно бришење на придавката македонски од извештајот на британскиот европратеник Ричард Ховит. Голем дел од нив не поминаа. Утринава европратениците гласаа за поднесените амандмани. Европскиот Парламент со новите измени во извештајот на европратеникот Риџард Ховит го зголемува притисокот врз Европскиот Совет за случајот со Македонија. Пресудата од Меѓународниот суд на правдата се дополнува во низата аргументи, зошто Македонија треба да ги започне преговорите со Европската Унија.

- Не треба да се игнорира времената спогодба, таа треба да се спроведува. Цело време повторувавме дека треба да се сочека пресудата на судот од Хаг. Сега ја имаме таа пресуда и повторно треба да се чека, не знам што треба да се чека. Ако пресудата беше поинаква немаше да чекаме, затоа сум скептичен кон оваа ситуација, вели Чарлс Танок.

Грчките европратеници ја нападна Македонја обвинувајќи дека прави пропаганда за својот идентитет и ја лаже целата јавност. На известувачот Ховит не му се допадна тонот на кој дискутираа европратениците. Од Грците побара поголема дисциплина и да ја почитуваат одлуката на Меѓународниот суд на правдата, идентично како што тоа го прави Скопје.

Ѓорги Томиќ


http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...ntId=86069
Без Ботев няма България
24-01-2012, 06:35 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-01-2012, 06:35 PM