Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Европратениците бараат преговори за Македонија

Незвисно од спорот со името, Советот на ЕУ итно треба да и додели на Македонија датум за почеток на преговори. Најголем дел од европратениците го признаваат реформскиот напредок на земјава.

Поднесувачот на Резолуцијата, Ричард Хауит очекува Советот во март да деблокира македонските евроинтеграции. На денешната дебата во Комисијата за надворешни европратениците повторно се фокусираа на спорот со името.

“Сакам да повикам на почеток на преговбори за членство. Тоа беше позиција на Европскиот Параламент, минатата година, и верувам дека се уште е”, изјави известувачот за Македонија во ЕП Ричард Хауит.

“Настрана од дебата за спорот со името, Советот треба да ја следи препорката на Комисијата за почеток на преговори”, вели Едвард Кукан известувач за Македонија во сенка.

“Времето тече, а ништо не се менува, Сметам дека не смее да станеме заложници на ова билатерално прашање”, изјави Кристијан Вигенин, бугарски европратеник.

Препораката на Хауит за употреба на придавката “македонски “ги разлути Грците. Бараат бришење на формулацијата во која стои “билатералните проблеми да не бидат пречка во процесот на проширувањето”.

“Оваа земја настојува да воспостави лажен идентитет базиран на пропаганда. Проблемот не е името, туку пропагандата која произлегува од името”, реагираше грчката европратеничка Марјета Јанаку.

“Македонски” стои во договорот како официјален јазик. Не можете да им кажете на луѓето како да се нарекуваат, изјави Бернд Поселт.

“Не можеме да зборуваме за некој и негде. Секој идентитет треба да си има свое име”, вели словенечкиот европратеник Алојз Петерле.

“Сметам дека не можеме да ја игнорираме ниту пресудата на Меѓународниот Суд на правдата”, изјави британскиот европратеник Чарлс Танок.

И бугарските европратеници инситираат “доборседските” односи да бидат клучни во процесот на зачленување, “Нашите македонски соседи треба да го надминат минатото и да се обидат да изградат добрососедски односи”, изјави бугарскиот европратеник Андреј Ковачев.

Хауит ги повика грчките и бугарските колеги да се воздржат од провокации. Спорот со името и хашката пресуда да се не злоупотребуваат и да не се повторуваат истите амандмани од лани за кои веќе е постигнат компромис. За промена на текстот на резолуцијата поднесени се вкупно 164 . Финалната верзија, Европкиот Парламент ќе ја гласа во Март.

Снежана Јовановска
Без Ботев няма България
24-01-2012, 06:30 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-01-2012, 06:30 PM