Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

БУГАРСKИТЕ И ГРЧKИТЕ ЕВРОПРАТЕНИЦИ БОМБАРДИРАА СО АМАНДМАНИ

Добрососедските односи да бидат суштински за проширувањето

Известувачот Ричард Ховит добил 164 амандмани на предлог-резолуцијата за напредокот на Македонија, при што грчките и бугарските пратеници инсистирале на вметнување на добрососедските односи како суштински елемент во процесот на проширувањето на Унијата

Добрососедските односи да бидат суштински елемент во процесот на проширувањето, измени на резолуцијата во делот за слободата на печатот, зголемување на синдикалните слободи и подобрување на положбата на жената, се дел од амандманите на европарламентарците на предлог-резолуцијата за напредокот на Македонија, изработена од известувачот Ричард Ховит.

Неговите колеги пратеници предложиле вкупно 164 амандмани речиси за секој член од предлог-резолуцијата. Расправата по амандманите почна вчера попладне и, според очекувањата во Европскиот парламент, пратениците уште еднаш ќе испратат повик до Советот на ЕУ за започнување на преговорите како и на претскрининг процесот на хармонизација на законодавството на земјата со придобивките на ЕУ, како и за спроведување на втората фаза на Спогодбата за стабилизација и асоцијација.

За ова има широка согласност и поддршка. Така, британскиот пратеник Чарлс Танок во својот амандман вели дека „кредибилноста на процесот на проширување на ЕУ ќе биде компромитирана од постојаното одложување на преговорите за членство“. Со него се согласува и грчката пратеничка Марија Елени Kопа, но додава дека треба истовремено да се изнајде заедничко прифатливо решение за името.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=17762462CF...54F6C85CC2[/i]
Без Ботев няма България
24-01-2012, 06:19 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-01-2012, 06:19 PM