Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Македонските слабости - аргументи против Македонија во ЕП

Грчките и бугарските европарламентарци сега имаа полна уста свежи аргументи да го условат датумот за нашата земја

Слободанка Јовановска

Грчките и бугарските европарламентарци ги здружија вчера силите во Европскиот парламент за да го сменат извештајот на Ричард Ховит за Македонија,
кој иако содржи доста забелешки има и доста ставови кои се во прилог на политичките надежи во земјава. Прв на удар е ставот дека Европскиот совет треба да ја послуша препораката на Европската комисија и без одлагање да почне преговори за членство со Македонија, што испровоцира повеќе амандмани со цел тоа да не биде безусловно, туку да се врзе со решавањето на спорот околу името и други прашања.

На удар на амандманите беше и препораката на Ховит да се прифати понудата на македонската влада за започнување на пре-скрининг процес со обврска до неговото завршување да се реши спорот со Грција, со отворени барања од грчките парламентарци тој дел сосема да исчезне од извештајот. Битка вчера се водеше и околу Хашката одлука, со тенденција на блокот парламентарци блиски на Македонија таа да се наметне како став на ЕП, односно да се повика Грција да ја почитува и да се овозможи прогрес во евроинтеграцијата со референцата БЈРМ, а со контраодговор од другата страна - таа да се сведе само на констатација дека треба да биде поттик за продолжување на преговорите.

За првпат грчките и бугарските европарламентарци имаа полни раце аргументи против Македонија, па освен нивните познати национални фрустрации што ги демонстрираа досега во ЕП, за да ја закочат Македонија сега ги користеа и неслободата на медиумите, зависноста на судството, апсењето на Љубе Бошкоски, нееднаквоста во бизнис третманот, антиквизацијата и ширењето негативна клима кон соседството, т.е. недобрососедските односи.

Притоа, место во амандманите најде и повикот на Андреј Ковачев да се објават имињата на агентите на нашите тајните служби, настан кој по се изгледа со внимание се следи во Бугарија. И едните и другите се обидоа да го зацементираат условот добрососедски односи како клучен критериум, барајќи патем да влезе во документот дека кај нас манипулативно се интерпретира историја на сметка на соседните и дека се преземаат потези и се даваат изјави кои имаат негативни ефекти врз нив.

Во еден од амандманите се бара македонскиот државен врв „да го симне тонот“ во изјавите и да и стави крај на антиквизацијата која, не само надвор, туку провоцира и внатрешни поделби во земјата. Како што се очекуваше, се создаде и бугарско-грчки неформален сојуз за тргање на членот со кој се укажува на последиците од неупотребата на македонскиот јазик во извештајот на ЕК и се бара Брисел таа политика да си ја преиспита, а со цел таквиот став да го смена од извештајот на Ховит.

Јелко Кацин бараше во извештајот да влезе и загриженост за политичкото и бизнис мешање во медиумите, а загриженост за нашата слобода во оваа сфера покажаа и бугарските европарламентарци.

Два куриозитета беа што меѓу 164-те амандмани беа и неколку на холандскиот евроскептик Бари Мадленер кој побара да не и се дава датум за преговори на Македонија и да не се прави арбитража за билатералните прашања, како и обидот во заклучоците да влезе и честитката за големиот успех во кошарката - со куп амандмани да ја снема во крајната верзија. Амандманите вчера беа на расправа во ЕП, каде се очекува нивно усогласување до конечниот извештај за Македонија.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=37AEE...B995CF83EE
Без Ботев няма България
24-01-2012, 06:16 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-01-2012, 06:16 PM