Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарските лустратори открија кодош меѓу архиереите на БПЦ

Комисијата за лустрација ја растресе бугарската православна црква. Верниците бараат оставка од сите владици, за кои комисијата потврди дека биле соработници на тајните служби. Дури 11 од вкупно 15 бугарски Архереи, биле кодошни на шестата управа.

На списокот соработници не се наоѓаа само Поглаварот, Максим и уште тројца од помладата генерација архиереи.

Една недела по објавувањето на информацијата, Синодот молчи.

Во меѓувреме, лустрацијата на свештениците стана главна тема во бугарската јавност. Верниците и дел свештеници веќе побараа сите архиереи-кодоши да се повлечат од Црквата.

Во обид да се извлечат од ситуацијата во која се најдоа, дел бугарски владици тврдат дека не сториле никаков грев.
Некој од нив јавно побараа прошка.

- Молам за извинување. Ве молам пред Бога и светиот крст, простете ми, напиша Врачанскиот митрополит Калиник.

Според доказите на бугарската комисија за лустрација, најголем дел од владиците како соработници биле врбувани во периодот од 1970 до 1990. Речиси сите во деведесетите барале нивните досиеја да бидат избришани.

Меѓу кодошите во Бугарија биле и првите луѓе на тамошната ИВЗ и на католичката црква.

Во Македонија, верските заедници имаат рок од уште една недела за да ги достават изјавите до Комисијата. Засега одзивот е мал.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/balkan/b...ite-na-bpc
Без Ботев няма България
(This post was last modified: 23-01-2012, 06:36 PM by Топорчо.)
23-01-2012, 06:31 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-01-2012, 06:31 PM