Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Генетички сме сродни со Србите и со Бугарите

Истражувањето е спроведено за форензички цели и иако неговите резултати се наменети за идна идентификација на жртвите во кривични истраги, ги покажува и генетичките допирни точки на балканските народи
ДНК-генетичката анализа на балканските народи, што се работеше шест години во Институтот за судска медицина и криминалистика во Скопје, покажа дека Македонците имаат најголема генетичка сличност со Србите и со Бугарите.
- Ова истражување имаше цел да се направи датотека на генетички податоци со кои ќе располагаат нашите експерти-форензичари при својата работа - вели Алексеј Дума, директорот на Институтот.
Според оваа анализа, чии резултати ги пренесоа неколку балкански медиуми, најблиски до Хрватите, според генезата, се сите народи што живеат во Босна и Херцеговина. Албанците, кои живеат во Косово, немаат ниту една заедничка генетичка допирна точка со преостанатите народи што биле предмет на ова истражување.

Истражувањето што го спровела оваа институција нема никаква врска со дневната политика ниту, пак, со потрагата по корените на балканските народи, вели Дума. Анализата на генезата на еден народ е подвиг за кој се потребни многу пари и време.
- Истражување, слично на нашето, но од поголем ранг, поврзано со генетиката на народите на Балканот, чии резултати се сметаат за исклучително релевантни, пред некоја година извршија Американциите - појаснува Дума.
Сепак, резултатите на Институтот за судска медицина ги објавија многу балкански медиуми. Според податоците, објавени во викенд-изданието на белградскиот весник „Блиц“, истражувањето на македонскиот институт покажало голема сличност меѓу ДНК-профилите на сите балкански жители.
Докторот Златко Јанковски за српскиот весник вели дека македонските научници истражувањето го вршеле врз примерок на ген, кој бил доставен кај нив од институции на балканските земји што се согласиле да ги споделат информациите од овој тип.

Единствено Грција одбила да учествува во проектот.
- Користејќи ја нашата софистицирана компјутерска технологија, успеавме да ги споредиме податоците што ги добивме од Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Косово и од Бугарија. Работевме на два вида истражувања - едно преку ипсилон-хромозомот, а второто преку анализа на локус ДНК-профилот - изјавил докторот Јанковски за „Блиц“.
Резултатите на македонското истражување досега биле објавени во најважните светски списанија, кои се занимаваат со теми од областа на форензиката и форензичката генетика.
- Нашите резултати отсега ќе се користат во сите кривични истраги на земјите од Балканот за идентификација на жртвите. Ваков пример, доколку би постоел, би можел да се употреби и во несреќата во која загина македонскиот претседател Борис Трајковски - изјавил Јанковски.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22486
Без Ботев няма България
23-01-2012, 06:19 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-01-2012, 06:19 PM