Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

НАШЕТО KУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО ВО БУГАРИЈА И ВО СРБИJA

Најпријателски од соседите побарав да ни дозволат да направиме копии од златните маски кои се во Белград и во Софија. Не комерцијални, туку вистински, музејски копии. Со Софија начелно е завршена работата, за Белград с` уште е неизвесно, вели Паско Kузман, директор на Управата за заштита на културното наследство

Македонија од Бугарија и од Србија бара копии од златните маски и од бронзените кратери пронајдени пред стотина години во охридското село Требеништа. Kопиите од експонатите треба да бидат изложени во новиот Археолошки музеј што се гради во Скопје. Паско Kузман, директор на Управата за заштита на културното наследство вели дека бара по две копии од секој предмет, за да може да бидат изложени и во Музејот во Охрид.

- Најпријателски од соседите побарав да ни дозволат да направиме копии од златните маски кои се во Белград и во Софија. Не комерцијални, туку вистински, музејски копии. Со Софија начелно е завршена работата, за Белград с` уште е неизвесно. Чекам официјални одговори. Министерството за култура на Бугарија треба да даде согласност, но тие и порано беа подготвени, но тогаш немавме толку пари, бидејќи изработувањето копии е скапа работа - вели Kузман.

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID...2BE5F55E3E
Без Ботев няма България
23-01-2012, 06:08 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-01-2012, 06:08 PM