Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Голите Украинки ја „нападнаа“ Бугарија!

„Вооружени“ со црвени боксерски ракавици активистките на Фемен протестираа пред парламентот во Софија, против семејното насилство над жените.


На температури под нулата тие со голи гради се спротивставија на машките претставници на медиумите кои дојдоа да ги снимат. Полицаецот задолжен за обезбедување ја дозволи нивната симболична агресија и не ги уапси - пишува novinite.com.

Украинките од организацијата Фемен, познати по „голите“ протести, тврдат дека една од четири жени во Бугарија е жртва на домашно насилство. Првата пресуда за семејно насилство, и покрај ваквата ситуација, е донесена во 2011 – велат во Фемен. Украинските активисти тврдат и дека бројот на жртви на трговија со луѓе во Бугарија е многу поголем од официјалниот. Тие бараат закони во Бугарија со построги казни за насилството над жените и децата. Протестот во Софија го изведоа под мотото:

-Нивниот Господ е жена, нивната мисија е протестот, а нивното оружје се нивните гради – пишува novinite.com.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...ntId=86008
Без Ботев няма България
23-01-2012, 06:04 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-01-2012, 06:04 PM