Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

БУГАРСКИ СУДСКИ СЛУЧАЈ КАКО ОД КНИГА

Близнаци минале две години во притвор погрешно обвинети дека го убиле татка сиKако да не било доволно тоа што нивниот татко бил убиен на грозоморен наЧин, близнаците Ѓорги и Јонко ИлЧеви набрзо по апсењето Ја губат и своЈата маЈка, коЈа се убила. По две години поминати во притвор, тие излегле на слобода и денес водат правна битка против обвинителството за неправедното држење во притвор. Убиството на нивниот татко е сЕ уште мистериЈа

Пет години откако биле обвинети дека го убиле својот татко, близнаците Ѓорги и Јонко Илчеви ги смениле местата со обвинителството во една од судските сали во Бугарија, пишува бугарскиот весник „168 часа“. Иако во 2006 година двајцата триесет и петгодишни браќа се обвинети за убиство, тие денес, откако се ослободени од обвинението, одлучиле да го тужат обвинителството зашто им се уништени животите. Близнаците поминале две години во притвор под сомнение дека го убиле својот татко Радослав (51), кој бил инвалид, а имал и големи проблеми со видот, па носел очила со диоптер 12. Радослав на 13 мај 2006 година излегол од домот во градот Хасково и веќе не се вратил. За неговото исчезнување прва алармирала неговата втора сопруга. Две недели по исчезнувањето, пронајдено е тело на маж кај браната во близина на градот. Телото што започнало да се распаѓа го пронашол минувач, кој веднаш ја известил полицијата. Трупот го извадила специјална служба од локалната противпожарна бригадаВрзан, обесен, па фрлен во водаПолицијата уште во првиот миг кога телото било извадено од водата знаела дека мажот е убиен. Рацете му биле врзани зад грб со дебело јаже. Јаже имало врзано и околу вратот, а кое со едниот крај било закачено за бетонски блок. Така „закотвен“ Радован бил фрлен во водата, каде бил околу 10 дена пред да биде пронајдено телото. Полицијата брзо утврдила дека станува збор за исчезнатиот Радослав Илчев. Истрагата почнала, а полицијата дознала вџашувачки детали за животот на жртвата. Радослав бил проблематична и скандалозна личност, имал два брака и пет деца зад себе. Поради финансиски проблеми го загубил станот во кој живеел, а проблемите продолжиле да се трупаат.

Поопширно во нашето печатено или во електронското издание.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...A9CB345B96
Без Ботев няма България
28-12-2011, 02:27 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 28-12-2011, 02:27 PM