Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Секој втор Бугарин сака да работи во странство

Секој втор Бугарин сака да работи во странство, а околу 20 отсто ја одложуваат одлуката заради несигурноста дали ќе најдат ангажман и од страв дека може да бидат измамени, покажаа резултатите од анкетата на Институтот за истражување на општеството и наука при Бугарската академија на науките (БАН)

Истражувањето покажа дека 28 отсто од Бугарите сонуваат за нето плата меѓу 1.000 и 1.050 лева ( 500 до 525 евра), а секој петти сака чист месечен приход меѓу 750 и 1.000 евра.

Според истражувањето, главна причина што бугарските државјани ги тера да емигрираат се малите плати, стравот од невработеност, сиромаштијата и недостигот од перспектива за подобар живот.

Во истражувањето, извршено во периодот од октомври до декември, учествувале 1.273 вработени лица.

http://mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/34665/...nstvo.aspx
Без Ботев няма България
22-12-2011, 05:53 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 22-12-2011, 05:53 PM