Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Секој трет бугарски работодовач планира намалување на бројот на вработените

Секој трет работодавач во Бугарија планира во текот на следната година да го намали бројот на вработените, покажуваат податоците на Бугарската трговска комора (БТК) за деловното опкружување во земјата.

Само осум отсто од учесниците во анкетата планира следната година да го зголеми бројот на вработени, 17 отсто работодавачи не размислува за тоа, а 46 отсто планираат бројот на вработени да остане ист.

Многу загрижувачка е и тенденцијата за се повеќе згаснати работни места. Така, во Бугарија во текот на 2010 година се згаснати околу 294.000 работни места, покажуваат резултатите од истражувањето на БТК.

http://mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/34415/...enite.aspx

Извршниот претседател на Комората Божидар Данев соопшти дека е загрижувачки и падот на инвестиции во земјата од половина милијарда евра во првите девет месеци од годината. Според него, интересот на работодавачите во 2012 година ќе биде насочен кон ангажирање висококвалификувани работници. Најбарани се елктроинженерите и градежните инженери, а продолжува да опаѓа потребата за работници од општа струка, додаде Данев.
Без Ботев няма България
21-12-2011, 07:59 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 21-12-2011, 07:59 AM