Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија трета во ЕУ според намалената градба

Бугарија се наоѓа на третото место меѓу државите членки на ЕУ според намалување на градежната продукција во оваа година, покажуваат податоците на европската статистичка служба - Евростат.

Падот на градежништвото во Бугарија изнесува 9,5 отсто, а пред неа се само Португалија со намалување до 11,3 отсто и Словенија со пад од 25,3 отсто.

Раст на градбата е регистриран во Полска од 9,4 отсто, Шведска од 7,3 отсто и Германија од 1,6 отсто.

Градежништвото во еврозоната е во опаѓање од 2,8 отсто на годишни ниво, а во цела Унија за два отсто.

Во Бугарија е забележен и пад на цената на недвижностите, така што, на пример, во најпознатото одморалиште во земјата Сончев Брег двособен стан може да се купи за 16.000 евра.

http://mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/34434/...radba.aspx
Без Ботев няма България
21-12-2011, 07:58 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 21-12-2011, 07:58 AM