Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Провокативно писмо на Каракачанов до Канал 5

: Работев за бугарското разузнавање исто како и Делчев, Груев, Сандански...

Красимир Каракачанов не се срами и признава дека работел за бугарските тајни служби. Откако Канал 5 објави дека има документи за контроверзниот бугарски политичар во архивите во Софија, Каракачанов пишува провокативно писмо до редакцијата на Канал 5.


Саркастично одговара дека како дел од бугарските служби придонел многу повеќе за опстанокот на Македонија и нејзината независност, отколку членовите на УДБА во Скопје.

- Да, мојата кауза е да ја прикажам историската вистина за Македонија, а вашата е србокомунистичка лага за Македонија. Мојата борба, е борбата која водеа генерации чесни Македонци како Кузман Шапкарев, Григор Прличев, Даме Груев, Гоце Делчев, Јане Сандански, Ѓорче Петров. Тие како мене работеле за бугарското разузнавање. Нивната борба беше да победи бугарштината во Македонија, вели Каракачанов.

Преполн со ироничност Каракачанов сака да гостува во Канал 5. Вели не се плашел да дојде за да објасни каква пропаганда се шири низ Македонија.

- Вие за што се борите? За српските лаги на Цвииќ и Новаковиќ или за глупоста наречена "античка нација", на која ви се смее целиот свет, вели Каракачанов.


Новопечениот милионер, наследникот на целиот имот на бугарското ВМРО, уште пред 23 години се согласил да работи за бугарските тајни служи, оцрнувајќи ја македонската нација и држава. Пред два дена Канал 5 откри дел од неговото досие. Под псевдонимот Дончо, Каракачанов врбувал Македонци и Бугари кои живеле тука. На своите полициски шефови им доставувал информации за нивните активности со цел да се спречи дејствување насочено против интересите на Бугарија.

Ѓорги Томиќ

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...ntId=84313

Без Ботев няма България
16-12-2011, 06:55 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 16-12-2011, 06:55 PM