Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Уапсени 63 лица за палење автомобили


Бугарската полиција приведе 63 лица кои се осомничени дека се поврзани со палењето на голем број автомобили во Софија и во другите градови ширум Бугарија. Пироманите, од крајот на октомври на подрачјето на Софија запалиле 41 автомобил и уште шест во другите градови на земјата, при што најчесто дејствувале по претходно утврдено сценарио - полевање со возилата со запаллива течност.

Органите на редот извршиле контрола на 1.200 возила и на 2.600 лица, од кои за 93 утврдиле дека припаѓаат на "криминален контингент", а во повеќе полициски станици се приведени 63 лица, соопшти полицијата во Софија.

Во јавноста се појавија различни верзии за случајот, од тоа дека палењето го организираат сопствениците на паркинзите и осигурителните компании, до тоа дека некој сака да ја дестабилизира Владата на Бојко Борисов, кој и самиот бил пожарникар, но ниту едно од тие сомневања не е докажано.

http://vecer.com.mk/?ItemID=94A56101C8CF...B3A415D3E1
Без Ботев няма България
16-12-2011, 06:45 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 16-12-2011, 06:45 PM