Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Орден од МПЦ за бугарски владика што заштитил монахињи на Вранишковски

Македонската православна црква-ОА со посебен црковен медал го одликува бугарскиот владика г. Дометиан, познат по тоа што пред неколку години ги згрижи монахињите од парацрквата на Јован ВранишковскиИницијативата за награда на бугарскиот митрополит била на струмичката епархија, а како причина се наведуваат позитивните ставови и чекори што г. Дометиан ги имал кон МПЦ-ОА. Оваа информација е објавена на веб-страницата на МПЦ-ОА, како дел од одбележувањето на патрониот празник на Струмица, прославен минатата недела.

„На празникот на Светите петнаесет тивериополски свештеномаченици, г.г. Стефан отслужи литургија со струмичкиот владика Наум, со митрополитот американско-канадски Методиј, европскиот владика Пимен и митрополитот брегалнички Иларион. Оваа година со столен медал на Светите петнаесет тивериополски свештеномаченици од редот на Светиот македонски крст е одликуван и митрополитот Видински г. Дометиан од Бугарската православна црква“, се вели во соопштението од МПЦ-ОА.

Во црковните кругови е познато дека бугарскиот владика им е близок пријател на македонските владици. Во манастирите што се под негова надлежност веќе пет години се сместени осум монахињи, кои во 2007 година решија да ја напуштат Јовановата ПОА. Се смета дека МПЦ-ОА одиграла клучна улога во процесот на префрлање на монахињите во видинската епархија на БПЦ.

Според црковни извори, г. Дометиан е единствен владика од сестринските православни цркви што добил орден од МПЦ-ОА. Од МПЦ-ОА велат дека нема ништо спорно ниту апсурдно г. Дометиан да ги прими поранешните монахињи на Вранишковски, зашто тие увиделе дека не се на чисто со него.

- Сметаме дека е успех за Македонската црква што сме ги убедиле монахињите дека не биле во право што и служеле на црквата на Вранишковски. Сметаме дека им е добро кај владиката Дометиан. Ние сме и во контакт со тие монахињи - објаснуваат некои владици од МПЦ-ОА.

Пред пет години, во јавноста се зборуваше дека монахињите биле под заштита на бугарскиот владика, кој спречил каква било нивна комуникација со Јован. Македонски владици веќе подолго време прават напори да вратат во матичната црква дел од монасите што го напуштија Вранишковски. Црковни извори велат дека Македонската црква е отворена. Пред еден месец во МПЦ-ОА се врати и отецот Атанасиј Арсоски, кој беше приврзаник на Вранишковски, а сега е еден од блиските соработници на поглаварот г.г. Стефан.

Вранишковски, кој е расчинет владика од Македонската црква, пред неколку дена беше уапсен на македонско-грчката граница. Сега се наоѓа во затворот во Идризово и чека судска одлука за повторување на постапката.


Автор: Радмила Заревска

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22456
Без Ботев няма България
15-12-2011, 05:19 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 15-12-2011, 05:19 PM