Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#98


Бугарија крева раце од Бургас-Александруполис?

Планираниот нафтовод Бургас-Александруполис ~ е трн в око на актуелната влада на Бугарија. Владата реши да се откаже од заедничкиот проект со Русија и Грција

Бугарија излегува од проектот оти не може да биде спроведен под условите утврдени со спогодбата од 2007 година, гласи официјалното образложение на бугарскиот вицепремиер и министер за финансии Симеон Ѓанков. Таквата формулација, како што јави „Дојче веле“, остава простор за разни шпекулации. Руските фирми „Газпром нефт“, „Роснефт“ и „Транснефт“, кои имаат удел од 51 отсто во проектот, тврдат дека во последните години станало јасно оти Бугарите не се во состојба да ги извршат своите финансиски обврски.

Бугарија и Грција учествуваат со по 24,5 проценти во трошоците. Бугарските експерти од надлежното министерство се на мислење дека проектот не е профитабилен за земјата. Приходите од транзитот на нафта со нафтоводот би изнесувале 35 милиони долари годишно и според сегашните финансиски процени за проектот, Бугарија дури по 12 години би почнала да остварува профит.

Закана за „Набуко“

Целта на нафтоводот Бургас-Александруполис е кај транспортот на руска нафта да се растоварат морските патишта низ Босфорот и Дарданелите. Преку нафтоводот би требало да проаѓаат 50 милиони тони руска нафта годишно за пазарите во Јужна и во Западна Европа.

Договорот за проектот го потпиша претходната бугарска влада во која доминираа социјалистите. Нејзината енергетска политика беше под белегот на блискоста со Русија и на поголемата енергетска зависност од неа. За време на сегашнава влада, пак, паралелно се одвиваат уште два други проекта со големо руско учество: изградбата на атомската централа во Белене, како и гасоводот „Јужен поток“.

ЕУ со внимание и скепса гледа на тие два проекта: во однос на атомската централа има задршки во врска со безбедноста поради закани од земјотрес, а во однос на гасоводот оти тој му конкурира на „Набуко“ - сличниот проект на ЕУ. Поради тоа руските медиуми наскоро по решението на бугарската влада дојдоа до заклучок дека откажувањето било под диктат од Западот.

Зошто Софија вели „не“

Бугарите, пак, се повикуваат на своите права во договорот и тврдат дека откажувањето не носи никакви правни и финансиски консеквенции. Од пред еден месец владата има еден аргумент помалку против нафтоводот Бургас-Александруполис: министерството за екологија процени дека нафтоводот не би претставувал еколошка опасност.

Може само да се шпекулира зошто, и покрај ова, Софија вели „не“. Некои бугарски весници тврдат дека рускиот премиер Путин неодамна му ставил на знаење на бугарскиот премиер Борисов дека Русија била подготвена да се откаже од нафтоводот низ Бугарија. Услов би бил посилно да се туркаат напред другите два енергетски проекта Белене и „Јужен поток“. Руски набљудувачи шпекулираат дека Русија сега би можела да инвестира во алтернативен нафтовод Самсун - Чејхан низ Турција, иако тој проект би бил многу поскап поради високата турска транзитна тарифа.
Без Ботев няма България
14-12-2011, 07:49 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 14-12-2011, 07:49 PM