Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#95

Холандија не дава „шенген“ за Романија и Бугарија

Брисел - Доколку прашањето за проширување на шенген-зоната со Бугарија и со Романија остане на дневен ред на седница на Советот на ЕУ за правда и внатрешни работи, Холандија ќе стави вето. Ова при пристигнувањето во Брисел вчера го изјави на прес-конференција холандскиот министер за имиграција и прашања за бегалците Герд Лерс. Запрашан што очекува Хаг за да го смени ставот, Лерс истакна дека се потребни информации за постојан напредок во борбата против криминалот и корупцијата во Бугарија и во Романија. Тој потврди дека очекува да види такви податоци во меѓудржавниот извештај на Европската комисија за механизмот на соработка и оценка во февруари следната година. „Не сум им непријател на Бугарите и на Романците, туку сум пријател на Европа и не сакам организираниот криминал да стигне до заедничкиот европски пазар со избрзано напуштање на границите“, коментира холандскиот министер. Според него, за Холандија не е решение етапното напуштање на границите, какво што беше предложено за време на полското претседателство на ЕУ.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...529B931482
Без Ботев няма България
13-12-2011, 06:51 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 13-12-2011, 06:51 PM