Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#94

Голем пад на странските инвестиции во Бугарија

Странските компании од почетокот на годината во Бугарија инвестирале 534,5 милиони евра, што е значително намалување во однос на ланските 1,03 милијарди евра.

Главна причина за намалувањето на странските инвестиции е економската криза која во најголем дел ги зафати земјите-членки на ЕУ, кои се и најголемите инвеститори во Бугарија.

Инвестициите од земјите чии економиии го продолжија својот раст и во услови на криза, како Русија, Кина и Јапонија, на пазарите во Бугарија учествуваат со само 0,1 процент.

Според статистичките податоци, во најголем дел се намалени инвестициите во областа на финансиите, недвижностите и трговијата, иако пред две години овие сектори беа најзначајните.

Најголемиот инвеститор во Бугарија во идната година ќе биде кинеската компанија „Грејт Вол Моторс“ која ќе започне со произвдоство на автомобили во Ловеч заедно со локалната компанија „Литекс Моторс“. Фабриката стратува со производство од следната година и ќе произведува 70.000 возила годишно.

Бугарија е интересна за инвеститорите поради ниските даноци, економската и политичка стабилност, малиот државен долг и буџетскиот дефицит.

Просечната плата во Бугарија изнесува околу 350 евра, невработеноста изнесува 10,2 проценти.

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/33...arija.aspx[/align]
Без Ботев няма България
12-12-2011, 06:14 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 12-12-2011, 06:14 PM