Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#92

Парванов стави вето пензиските реформи во Бугарија

Бугарскиот претседател во заминување Георги Парванов стави вето на Законот за реформи во пензискиот систем усвоен во Собранието пред неколку дена, со кој се зголемува старосната граница за заминување во пензија.

- Добро разбирам во каква состојба е буџетот во услови на глобална финансиска и економска криза, поради што и повеќепати повикував на усвојување антикризни мерки за намлување на последиците од кризата, но сметам дека социјалната цена треба подеднакво да ја споделат сите социјални категории, се наведува во образложените на одлуката на Парванов.

Според него, зголемувањето на старосната граница за пензионирање ќе резултира со нарушување на социјалниот мир и е во спротивност со параметрите за пензиските реформи договорени пред една година.

- Неспорно е дека зголемувањето на старосната граница за заминување во пензија претставува светски процес, но тој треба да биде усогласен со националнитее особености, условите за работа, животниот век и здравствената состојба на бугарските граѓани, смета Парванов.

Со Законот за пензиски реформи, усвоен од страна на Собранието на 8 декември со 82 гласа „за“ и 51 „против“ од вкупно 240 пратеници, од 1 јануари 2012 година се предвидува етапно зголемување на старосната граница за пензионирање за по четири месеци, со што до 2015 година мажите би заминувале во пензија со 65 години, а жените со 63. Сега старосната граница за пензионирање во Бугарија изнесува 63 години за мажи и 60 години за жени.

Мандатот на социјалистот Парванов истекува на 22 јануари 2012 година, кога ќе биде земенет од Росен Плевенелиев, кој победи на ноемвриските претседателски избори како кандидат на владејачката конзервативна партија Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ).

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...5084DC67A5
Без Ботев няма България
11-12-2011, 03:31 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 11-12-2011, 03:31 PM