Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#91

Голем успех на романот "Последниот чај" во Софија

Главна ѕвезда на 30-от Саем на книгата во Софија е романот Последниот чај од Винка Саздова. ИК Бард од Софија,смета дека романот на Винка Саздова е балканска книжевна сензација. Винка Саздова беше гостин во најгледаните и најслушани тв и радио програми,а печатените медиуми во Софија се полни со наслови и добри критики за романот "Последниот чај".

Во рамките на меѓународниот Саем на книгата во Софија,Винка Саздова беше претставена пред многубројната читателска публика од Директорот на КИЦ во Софија, Васко Шутаров, а Винка Саздова на својата презентација зборуваше за своето дело и потпишуваше примероци од својот прв роман на бугарски јазик пред бројните посетители на штандот и презентацијата. во рамките на Културната програма на Саемот на книгата.

Издавачката куќа Бард,една од најреномираните во Бугарија, романот го рекламира како "балканска книжевна сензација", а бугарското издание на "Последниот чај" веќе е во продажба во сите книжарници во Софија.

Бугарското издание на "Последниот чај" од Винка Саздова е трето поголемо претставување на книгата на меѓународниот книжевен пазар,после претставувањето на романот во Хрватска и Србија. (С.П.Ѓ.)

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...EC100405A3
Без Ботев няма България
11-12-2011, 03:30 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 11-12-2011, 03:30 PM