Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#90

(10-12-2011, 08:19 PM)Топорчо Wrote: „Новите Бугари“ вадат пасоши за да одат на Запад

Македонци, Украинци и Молдавци сакаат да станат Бугари не затоа што се чувствуваат така, туку заради работа во европските земји

СофиJа - „Зедов бугарско државјанство бидејќи јас сум Бугарин: како што биле и татко ми, дедо ми и мојот прадедо. Горд сум на моите корени и сакам на мојот пасош да пишува: државјанин на Република Бугарија“. Тоа е она што очекуваме да го слушнеме кога се приклучивме на редот од десетина Македонци, Украинци и Молдавци кои сакаат да станат бугарски државјани. Бугарија лесно им издава пасоши на жители од овие земји, кои може да ги докажат своите бугарски корени.

Наместо тоа, повеќето од оние што чекаат во редот отворено велат дека не се тука бидејќи се сметаат себеси за наследници на бугарски „ханови“, туку од многу прагматични причини. „Ако Бугарија еволуира на начин како Словенија, ако платите се зголемат и квалитетот на животот се подобри, јас со задоволство би останал. Инаку, планирам да заминам за Италија со мојот нов пасош. Тоа е местото каде што би сакал да живеам и работам“, вели 25-годишниот Далибор Мирковиќ од Делчево, Македонија.

Тој чека во долгата редица пред Одделот за бугарско државјанство во Софија, канцеларија од каде што се доделуваат сертификати за националност на оние што станале натурализирани државјани. Секој работен ден, од 9,30 до 12 часот, околу 200 лица трпеливо чекаат да го добијат тој скапоцен документ што ќе им ја отвори вратата за обезбедување на бугарска лична карта и пасош. Некои поднеле барање за натурализација пред неколку години, други, пак, неодамна и биле доволно среќни нивните случаи да бидат брзо завршени. Овие нови Бугари се жалат на слабата организација, хаосот дури и додека чекаат за нивниот сертификат за натурализација. Честопати луѓето чекаат со денови пред зградата, некои спијат во нивните автомобили, други кај пријателите или во евтини хотели.

Меѓу кандидатите, Македонците се најмногубројни. Бидејќи повеќето живеат на другата страна од границата, тие прават поврати патувања – некои компании дури и се специјализираа во оваа дејност поради се' поголемата заинтересираност за натурализација. Повеќето се многу млади, без работа и без посебни вештини. На прашањето како македонските власти гледаат на овој егзодус, тие одговараат со „никој не се грижи“.

Денес, Далибор дојде со своите роднини и неколку пријатели, сега сите се нови Бугари. Но, ниту еден од нив не сака да остане тука да живее. Сите тие сакаат да одат на Запад. За да се обезбеди документот што ќе им го овозможи ова, тие треба да имаат адреса во Бугарија. „Тоа не е проблем“, објаснуваат тие. „Сите сме пријавени на иста адреса. Во одредени бугарски села во должина на границата со Македонија, тоа е вистински бизнис. На некои адреси има стотина Македонци што живеат таму“.

Далибор го поднесе своето барање во 2010 година. Пред да дојде тука, момчето ги мина сите дупки предвидени во новиот законот за државјанство. Најтешко – според негови зборови „кастинг“ – беше интервјуто во четири очи со експерти од канцеларијата за државјанство. Тој требаше да ги докаже своите бугарски корени и да покаже темелно познавање на бугарскиот јазик. „Јас само им ја раскажав историјата на моето семејство“, рече тој. „Мојот дедо е Бугарин. Тој се борел во Втората светска војна. Живеел во...Плевен“, вели тој, двоумејќи се, „да, во Плевен (северна Бугарија). Во 1943 година тој дезертирал од бугарската армија и и' се приклучлил на српската војска. Подоцна купил малку земја во близина на Делчево“, додава тој.

Околу 20 Бугари од Бесарабија, исто така, чекаат да ги добијат своите сертификати за националност. Тие доаѓаат од Украина и од Молдавија. Некои со години се тука. Лила Грекова (31) пристигна во 2003 година од Болхрад, Украина, град основан во средниот век од бугарски колонисти.

Таа студира психологија на Универзитетот во Велико Трново (централна Бугарија). „Го поднесов барањето во 2006 година“, вели таа. „Моето семејство има генеалошко дрво што датира од 18 век. Од мојот татко знам дека доаѓаме од Јамбол (јужна Бугарија) и дека сме мигриле за време на Отоманската Империја“, објаснува таа . (Труд)

Статијата е прочитана 1558 пати.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...E91274EEA2

Темата - уви - не е нова...

„Новите Бугари“ вадат пасоши за да одат на Запад
приклучивме на редот од десетина Македонци, Украинци и Молдавци кои сакаат да станат бугарски државјани. Бугарија лесно им издава пасоши на жители од овие земји...
09.12.2011, 19:17

Бизнис со миленичиња
им падна камен од душата кога слушнаа за можноста за набавување бугарски пасоши за своите миленичиња. Дел од овие луѓе, всушност, на овој начин само...
02.02.2011, 18:00

Бугарски пасоши и за кучињата
Бугарски пасоши и за кучињата Постапката, која кај нас трае и до три месеци, кај источниот сосед се завршува за дваесетина дена Бојан Шашевски...
01.02.2011, 16:03

Бугарски пасош за „европски рај“
пасоши на Македонци. Процедурата која ја предвидува Бугарија им овозможува на сите Македонци со словенско потекло да аплицираат за бугарски пасош. И...
24.01.2011, 17:31

Сиромаштијата вади бугарски пасоши
Сиромаштијата вади бугарски пасоши Според странски медиуми, огромен број наши државјани стоеле во ред за пасош и за добивање европско...
23.01.2011, 17:11

Македонско-бугарски историски контроверзии (15)
акциите за побугарчување на Македонците одеше и масовната појава млади македонски момчиња да бараат бугарски пасоши што им овозможуваа полесно вработување...
26.10.2010, 15:48

Си легнаа на брашното - бугарските коли ќе се пререгистрираат
давачките Соња Маџовска „Ние што не сме пробугарски ориентирани и што немаме бугарски пасоши ќе си ги пререгистрираме возилата, а за оние што се...
20.09.2010, 16:32

Ќе ги изброи ли пописот бугарските пасоши
помогнала, што значи дека не ја исклучуваат можноста да се пишат и Бугари. Бугарски пасоши имаат и младите што студираат на факултетите во Бугарија за...
17.09.2010, 18:18

Репресираните Бугари се множат како печурки
Репресираните Бугари се множат како печурки Репресираните Македонци со бугарски пасоши се множат како печурки по дожд во земјава, па по паѓањето...
31.08.2010, 17:56

Притисок до Брисел да запре трговијата со пасоши на ЕУ
слободно и неограничено издавање пасоши на странци од властите на Романија, од Бугарија и од Унгарија. За носителите на бугарски и на романски
06.08.2010, 17:51

Крај на бизнисот со бугарски пасоши
Крај на бизнисот со бугарски пасоши Бугарскиот пасош се користеше, пред се', како замена за шенген виза и како можност за вработување и за...
04.08.2010, 18:31

Кузман Јосифовски - Питу архитектот на македонската држава (4)
. Вели дека најмногу од се' ја боли тоа што младите ја напуштаат Македонија и земајќи бугарски пасоши, газат врз сопственото национално достоинство. „Сами...
21.07.2010, 16:49

Софија официјално ги прогласила Македонците за Бугари
Софија официјално ги прогласила Македонците за Бугари Македонците ги надминале Молдавците според бројот на бугарски пасоши што ги добиле во...
25.06.2010, 16:32

Укината пресудата за Бучковски за клевета на Бонева
, гостувајќи на една скопска телевизија во пресрет на парламентарните избори во 2006 година, изјавил дека таа и нејзиното семејство поседуваат бугарски пасоши...
16.03.2010, 17:06

Да гледаме како да донесеме нови возила, а не стари
, а за тоа не знаеме дали е возможно да се најде законска рамка, кога тие граѓани веќе имаат бугарски пасоши“, објаснува Златко Калеников, потписник на...
28.01.2010, 18:39

Македонците возат 50.000 бугарски автомобили
единствениот мотив голем број Македонци да земат бугарски пасоши или само лични карти, со кои се докажува дека тие имаат живеалиште во Бугарија? Најголем број...
26.01.2010, 18:05

Продавам држава - цена: 1 евро
одгледување стока, притисната од соседите, со привремена химна и грб, со многу знамиња, не се знае сопственикот, со стари и нови пасоши, плус бугарски...
05.01.2010, 17:50


Продавам држава - цена: 1 евро ...няма да стане - защо ли - само 10 евроцента ще е комисионната...

Не ми допада внушаваната в мкд медии теза, че бг пасоши = продавам држава; някаква реминисенция на т.нар. Берлински зид; нито паспортите са за продан; нито Македония се продава...
11-12-2011, 02:47 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 11-12-2011, 02:47 PM