Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#89

Универзална сала не е донација, купена е за $630 000!


Купопродажниот договор кој ексклузивно ви го презентираме, е склучен во Нови Сад на 11 јули 1964 година, меѓу Технометал - Нови Сад и ДСП Техноекспорт - Строј од Софија


Универзалната сала не е донација на Скопје добиена по катастрофалниот земјотрес од 1963 година, туку објект за кој се платени 630 илјади долари! Договорот кој Вечер ексклузивно ви го презентира, со децении стоел во архивското депо на Универзалната сала, а е склучен во Нови Сад на 11 јули 1964 година, меѓу Технометал - Нови Сад и ДСП Техноекспорт - Строј од Софија.
- Документите кои ги откривме, пребарувајќи по архивите по повод 45-годишнината од постоењето на Универзалната сала, ни покажуваат дека таа не е донација за Скопје од Бугарија, туку дека легално е нарачан од бугарска фирма, која ја изградила за 630 илјади долари. Морам да признаам дека и мене ова навистина ме изненади - вели директорката на единствената концертна сала во државава, Вера Бошковска.

Отстранетата прашина од купопропродажниот документ ја откри вистината дека Универзалната сала всушност, преку застапникот Технометал - Нови Сад е купена со пари од тогашната Дирекција за станбена и комунална изградба на Град Скопје. Предмет на договорот е изградба на универзална театарска сала, слична на салата на софискиот циркус со 1800 места за гледачи за фиксно договорената цена од 630 илјади долари. Интересно е тоа што во членот 3 е прецизирано дека изведбата ќе се врши согласно бугарските прописи и стандарди! Интересно е и тоа дека никаде во договорот не стои дека се работи за објект од времен карактер, како што сите ние досега знаевме, туку до детали е прецизиран начинот на изградбата. Од добивање на дозвола за градба и избор на локација, преку градежните материјали кои во најголем дел ќе се набават од Бугарија, фирмите-изведувачи, авансите, роковите, се до предавањето на клучот на рака и гаранцијата на изведувачот, како и за пеналите и казните кои се предвидени доколку не се испочитува некој член.

Универзалната сала се градела две години. Извонредните сценски и капацитетни услови, заедно со сите придружни функции на објектот во амфитеатрална поставеност на гледалиштето и извонредната акустика долги години овозможуваа оптимални услови публиката да ја следи реализацијата на разни видови концерти, манифестации, претстави. Во изминативе 45 децении во Универзална се одржани преку 5.000 настани од различни жанрови, а на сцената продефилирале повеќе од 50 илјади домашни и странски уметници, голем број врвни светски имиња. Ја посетиле повеќе од седум милиони гледачи.

За жал таа денеска се распаѓа и функционира само поради ентузијазмот на раководната екипа која се уште работи на своите проекти како и со помош на Град Скопје. Последен пат била реновирана во далечната 1978 година, заради одржување на Конгрес на Комунистичката партија на Македонија. Пред неколку години беше презентиран проект за изградба на комплетно нов објект, но досега тоа останува само идеја.

*За подобар преглед кликнете на документот

(Е.А.)

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=1230618E...3C4E7272B8
Без Ботев няма България
10-12-2011, 08:26 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 10-12-2011, 08:26 PM