Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#86

Грци и Бугари во Македонија работеле против интересите на САД!


Имаме непотврдени информации дека елементи од Бугарската амбасада имаат блиска соработка со грчките колеги на активности кои не се во нашите интереси, е само дел од депешата која американскиот амбасадор Филип Рикер ја пратил во Стејт департментот во јули 2009 година


Одреден дел од луѓето вработени во Бугарската амбасада во Скопје тесно соработувале со грчките колеги против интересот на САД во Македонија, е информацијата која ја имал поранешниот амбасадор на САД во Македонија, Филип Рикер. Своите видувања Рикер ги испратил до Вашингтон на 26 јули 2009 година, а депешата била објавена на Викиликс пред десетина дена.
- Имаме непотврдени информации дека елементи од Бугарската амбасада имаат блиска соработка со грчките колеги на активности кои не се во нашите интереси, е само дел од депешата која американскиот амбасадор Филип Рикер ја пратил во Стејт департментот во јули 2009 година. Депешата која подоцна е објавена од Викиликс, заклучува дека сето ова "не е во интерес на Соединетите Американски Држави".

Според Викиликс, поранешниот амбасадор Рикер сметал дека двајца Бугари на првите две позиции во НАТО-штабот во Скопје не одговараат на американските интереси. Во тој период шеф на советодавниот тим на НАТО во Скопје бил бугарскиот комодор Валентин Гагашев, а за втората позиција во Штабот, висок воен претставник, главен конкурент, повторно бил од Бугарија. Местото било резервирано за Холанѓанец, но во последен момент тој се откажал, а Бугарите пројавиле интерес да го заменат што, според Рикер, не било добар знак за Македонија, ниту пак било во интерес на Вашингтон. Генералот Мирослав Стојановски се јавил во военото седиште на НАТО во Монс, Белгија и бесен протестирал зошто се праќа уште еден Бугарин во штабот на НАТО во Скопје и покрај познатите меѓусоседски односи. Рикер во депешата тврдел дека на таа позиција треба да биде офицер од веќе етаблираните НАТО-членки, за да помогне во интеграцијата.

Македонското тивко и тајно противење и бугарската кандидатура биле доволни Рикер да заклучи дека тоа не се поклопува со американските интереси. Иако за втората забелешка нема детали, назначено е само дека постојат непотврдени сознанија за заедничка бугарско-грчка акција на вработени во двете амбасади во Скопје, акција спротивна на интересите на Вашингтон.

Состојбата во НАТО-штабот во Скопје ги задоволила американските интереси, откако за висок воен претставник е поставен турски офицер. Во февруари 2011 г. позицијата висок воен претставник е укината, а шеф на советодавниот тим повторно е бугарски офицер, полковникот Јордан Јорданов.

http://vecer.com.mk/?ItemID=9BA5D9F54977...CF77894B59
Без Ботев няма България
09-12-2011, 04:19 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 09-12-2011, 04:19 PM