Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#84

Вигенин: Грција да и ја подотвори вратата на Македонија за членство во ЕУЕвропратеникот од Групата на Социјалистите и Демократите (С&Д) Кристиан Вигенин во писмо до грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Димас ја повика Грција да направи гест на добра волја и да се согласи Македонија да започне преговори за членство во ЕУ по две, од вкупно 35, поглавја, а тоа се „Судска власт и основни права“ и „Правда, слобода и безбедност“, соопшти канцеларијата на Вигенин.

Повикот на бугарскиот европратеник доаѓа само еден ден пред седницата на Европскиот совет за заеднички прашања, каде се очекува да биде донесено решение за третата препорака по ред на Европската комисија од октомври оваа година Македонија да започне преговори за членство во ЕУ.

- Сметам дека во крајна сметка граѓаните на Македонија се тие кои ги чувствуваат негативните последици од блокирањето на преговорите за членство. Стравувам дека ова може да го смени односот на луѓето кон европската иднина на нивната земја и да ги намали нивните желби за реформи. Додека, пак, безизлезната ситуација која трае во спорот со името во иднина би можела да има последици и врз регионалната стабилност и безбедноста, истакна Вигенин во писмото.

Според него, компромис од страна на Грција точно во овој момент би ја зајакнал довербата во политиката на проширувањето на ЕУ и би дал позитивен сигнал до сите земји од регионот. Ваквиот чекор, исто така, би ја покажала зрелоста и можноста на земјата-членка на Унијата да даде пример за однесување.

- Верувам дека започнувањето на преговорниот процес по овие две глави ќе даде подобри можности за наоѓање решение на многу од спорните прашања во односите на Македонија со соседните земји, вклучувајќи ја и Грција, додаде Вигенин.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...0C0C8D83DD
08-12-2011, 04:32 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 08-12-2011, 04:32 PM