Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#83

Бугарија крена раце од нафтоводот Бургас-Александруполис

Големата цена и еколошки прашања ја поттикнаа Бугарија да се откаже од изградбата на трансбалканскиот нафтовод Бургас-Александруполис, кој бил замислен како алтернатива и можност за олеснување на турските процепи Босфор и Дарданели.

Софискиот весник „Стандард“ пишува дека одлуката е донесена од финансиски причини, како и дека Бугарија во последните две години го исплатила обврзувачкиот износ во заедничкото претпријатие „Транс-Балкан Пипелајн“ од над шест милиони евра.

Одлуката е донесена само неколку дена откако бугарското Министерство за заштита на животната средина го објави официјалниот извештај за влијанието на нафтоводот на еколошката средина во областа Бургас.

Во заедничката компанија, Русија поседува 51 отсто од акциите, а Бугарија и Грција по 24,5 проценти.

Неодамна Москва објави дека проектот е замрзнат, но дека нема да се откаже бидејќи тој има одобрение од Европа.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...9D0B003869
Без Ботев няма България
07-12-2011, 07:31 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 07-12-2011, 07:31 PM