Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#81

Битолскиот камионџија што спаси 5 бугарски патници ја продолжува херојската кариера во Бугарија

Васко Ристески, 38-годишниот македонски камионџија од битолско Егри ја продолжува херојската кариера во Бугарија. Денеска е прогласен за почесен граѓанин на поморскиот град Бургас. Во близина на Бургас во јуни храбриот камионџија успеа да спаси 5-мина патници од запален автобус.


За тоа освен почесното граѓантсво уште тогаш со посебен указ на премиерот Бојко Борисов доби бугарски документи.

Но бугарските медиуми во приказната ја свртеа познатата тема. Пред манифестацијата- прво го сликаа со новата бугарска лична карта. Објавија дека е горд со бугарскиот документ и дека сега му било многу полесно за живеење.

-Уште работам како возач на камиони. Уживам во многу повеќе привилегии сега како бугарски граѓанин, изјавил Васко Ристески за бугарскиот весник 24 часа во кој има коментар дека Македонците до првата половина на дваесетиот век биле интегрален дел од бугарската нација и дека сега од Македонија има огромна побарувачка за бугарски пасоши и државјанства.

Во Бургас Ристески беше со семејството. Уште се сеќава на тешката трагедија од 15-ти јуни. Ги чувствува последиците од неверојатната глетка на запален автобус во кој загинаа 8 луѓе. Тој успеа да спаси 5-мина.

На големиот народен празник на бугарското приморје Никулден, соседите повторно не го заборавија како што го нарекуваат „геројот од Битола“. Покрај Васко, за почесен граѓанин на Бургас е прогласен и контроверзниот Божидар Димитров, поранешен министер во владата на Борисов, а сега директор на бугарскиот Историски музеј. Постојано ги негираше Македонците, но денеска во Бургас мораше да застане во ред зад еден херој од тој народ.

Миомир Серафиновиќ

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...ntId=83910
Без Ботев няма България
06-12-2011, 05:18 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 06-12-2011, 05:18 PM