Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#80

Бугарија и Романија сакаат заедничка кандидатура за домаќин на ЕП во фудбал


Бугарија и Романија сакаат заедничка кандидатура за домаќин на ЕП во фудбал
Бугарија и Романија повторно ја иницираат кандидатурата за заеднички домаќин на европското првенство во фудбал во 2020 година, пишува денеска романскиот весник „Газета спортурилор“.

Весникот наведува дека за оваа цел ќе бидат неопходни четири милијарди евра.

Според Романската фудбалска федерација, со толкава сума двете земји имаат шанса во натпреварот за домаќин на првенството по девет години.

Весникот го цитира претседателот на Бугарскиот фудбалски сојуз Борислав Михајлов дека е можно во март 2012 година Романија и Бугарија и официјално да ја поднесат кандидатурата за Еуро 2020.

Михајлов објаснува дека што се однесува до Бугарија, во земјата веќе се почнати серија програми кои ја визираат изградбата на нови стадиони во Софија, Варна и Бургас.

Според него, со поддршка на владите на двете земји, проектот за заеднички домаќин може да се реализира, пишува „Газета спортурилор“.

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/33...udbal.aspx
Без Ботев няма България
06-12-2011, 05:15 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 06-12-2011, 05:15 PM