Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#79

Земјоделците со трактори влегоа во Софија

Околу 170 бугарски земјоделци во текот на ноќта со своите трактори влегоа во Софија, протестирајќи заради намалувањето на аграрниот буџет и барајќи оставка од министерот за финансии Симеон Ѓанков и за земјоделие Мирослав најденов.

Во бугарската престолнина сега се наоѓаат машини тешки до четири тони, додека поголемите биле оставени на паркинзи во околината на градот.

Бугарските земјоделци своето незадоволство ќе го изразат со протестна прошетка од паркингот пред црквата Алекандар Невски, покрај Народното собрание, до седиштето на Владата, каде ќе оддржат митинг.

Во зависност од тоа дали ќе се договорат со владата протестот ќе трае до четврток, а може и подолго.

Земјоделците стапија во штрајк заради намалување на парите во бугарскиот буџет издвоен за земјоделие. Место 285 милиони евра, владата издвоила 110 милиони помалку.

Земјоделците порано бараа пари, но од тоа се откажаа и сега бараат укинување на акцизата за нафтата што ја користат во земјоделското производство, но и оставки од двајцата министри.

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/33...ofija.aspx
Без Ботев няма България
06-12-2011, 05:14 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 06-12-2011, 05:14 PM