Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#74

Ерлер: Да се искористи шансата за решение на името!Процесот на проширување на ЕУ се политизира. Блокадата треба да се отстрани. Легитимно е да се преиспита и односот кон Македонија. Потребна е нова стратегија за проширувањето, смета Гернот Ерлер, пратеник во германскиот Бундстаг и претседател на Друштвото за Југоисточна Европа кое во Берлин организираше конференцијата за кризата во Грција.

- Европската стратегија за проширување е во криза. И покрај ветените европски перспективи, земјите од Западен Балкан најконкретно го чувствуваат синдромот на преоптовареноста на Унијата по последниве проширувања, но и негативните искуства од Бугарија и Романија кои ја активираа резервата и недовербата на старите членки на ЕУ. Сево ова, вклучувајќи ја и најновата криза на еврото и на Грција, ги поместија на неопределен рок временскиот хоризонти за наредната рунда проширување со државите од Западниот Балкан, смета Ерлер.

Тој, пренесува Дојче Веле, на овој форум ја презентира идејата за создавање нова стратегија за проширувањето на земјите од регионот, со која ќе се врати довербата и ќе се забрза процесот.

- За жал видовме дека имаше политизирање на процесот на проширувањето. Мислам конкретно на граничниот спор меѓу Словенија и Хрватска, но и на спорот меѓу Македонија и Грција, каде поради принципот на консензус, членките на ЕУ се во посилна позиција при што ваквите интереси се инструментализирани и носат несигурност во целиот процес на натамошното проширување, смета Ерлер.

Отстранувањето на блокада, според него, ќе биде многу значајно за решение на спорот за името меѓу Грција и Македонија.

- Треба да се види и кои се европските гледишта. Интересно е што Грција е во ситуација во која и треба помош. Иако ова не треба да се искористи, легитимно е околу ова прашање да се погледне и односот кон Македонија. Во моментов мислам дека со решавањето на оваа блокада, а тоа е навистина блокада, исклучително ќе се придонесе за враќање на довербата во процесот на проширувањето, при што и двете страни мора да се поместат, вели Ерлер кој се заложи за ревитализирање на Стратегијата за проширувањето на ЕУ подвлекувајќи дека за нејзино спроведување предуслов е брзото решение на евро кризата со што би се создале нови капацитети за прием.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...2A1F42ADCB

Може би като българин съм малко предубеден и търся под вола теле но напоследък в много подобни вести , които не съм публикувал така между редовете се споменама за негативните изкуства на България. Та си мисля дали някой ден няма и директно да ни обвините нас за блокирането на страните от Западия Балкан и Македония в частност

Иначе ето какво казва Меркел вчера в реч пред Бундестага

"It is important to keep in mind the problems being faced by people in Spain, Portugal and especially in Greece. We must also realize what sacrifices people are making in countries not in the euro zone, and who don't get so much attention, like the Baltic states, Bulgaria and Romania," declared the German chancellor, adding an explicit recognition to the fiscal stability of the non-euro zone countries in question:

"We often fail to realise the contribution that people in the countries I have mentioned make towards the euro being a solid, stable currency."

"Poland has always made it clear that even if it doesn't yet have the euro, it is still ready to make a great commitment," Merkel added.

Bulgaria has been praised widely for its macroeconomic stability, including the sixth lowest budget deficit and the third lowest public debt in the EU

It is also known for having the lowest taxes in the European Union. In 1997-2002, Bulgaria's currency, the lev, was pegged to the deutsche mark, and since then - to the euro.
Без Ботев няма България
(This post was last modified: 03-12-2011, 02:36 PM by Топорчо.)
03-12-2011, 02:35 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 03-12-2011, 02:35 PM