Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#70

Бугарија најкорумпирана во ЕУ, во Данска и Финска корупцијата најмала

Бугарија е најкорумпирана земја во ЕУ и 86-та во светот, според индексот на перцепција на корупцијата во денеска објавениот Извештај на Транспаренси интернешенл (ТИ) за 2011 година.

Според истражувањето на организацијата, кое опфаќа 183 држави ширум светот за 2011 година, индексот на корупција во Бугарија е 3,3 отсто, што е помалку една година порано кога индексот изнесувал 3,6.

Од другите земји на Источна Европа, членки на ЕУ, Романија е со индекс 3,6, Словачка 4, Летонија 4,2, Чешка 4,4, Унгарија 4,6, Литванија 4,8, Полска 5,5, Словенија 5,9, и Естонија 6,4.

Во Данска и Финска корупцијата е најмала во ЕУ. Двете скандинавски земји се со индекс 9,5 и заземаат второ место во светот.

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/32...jmala.aspx

Според истражувањето на Транспаренси интернешенел, корупцијата е голема и во Русија. Таа е најкорупмирана меѓу сите членки на Г-20 и се наоѓа на 143 место во светот со индекс 2,4. Најмалку корумпирана држава од Г-20 е Австралија со индекс 8,5 и го зазема шестото место во светот.
Без Ботев няма България
01-12-2011, 06:21 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 01-12-2011, 06:21 PM