Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#69Десетици илјади Бугари вчера протестираа во главниот град Софија против најавените владини реформи на пензискиот системВо протестите пред бугарскиот парламент, организирани од најголеми синдикати во земјата, „Поддршка“ и КНСБ, учествуваа најмалку 30.000 лица, јави бугарската агенција БГНЕС. Демонстрантите протестираа против владините реформи со кои се зголемува старосната граница за заминување во пензија. Според актуелниот закон, возраста за пензионирање на жените е 60 години, а за мажите - 63 години. Владата, меѓутоа, предлага од 2015 година жените во пензија да заминуваат на 63 години, а мажите на 65 години.
Во државата веќе една недела протестираат вработените во презадолжените „Бугарски железници“, а три дена протестираат и фармерите, кои бараат повисоки средства од буџетот, наведува МИА.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22445
Без Ботев няма България
01-12-2011, 06:09 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 01-12-2011, 06:09 PM