Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9
#65

(28-11-2011, 06:40 PM)Топорчо Wrote: По неколку днево отцуство ето ме отново на източния форнт Icon_razz

Дорис Пак: Не и обрнувајте внимание на Бугарија за „Трето полувреме“

Ова го оценува германската европратеничка и претседателка на Комисијата за култура и образование на Европскиот парламент, коментирајќи ги реакциите на бугарските европратеници Евгени Кирилов, Андреј Ковачев и Станимир Илче, кои испратија протестно писмо до еврокомесарот Штефан Филе.

Не треба да не се дава големо значење на реакциите на бугарските европратеници за филмот „Трето полувреме“.

Ова го оценува германската европратеничка Дорис Пак претседателка на Комисијата за култура и образование на Европскиот парламент, коментирајќи ги реакциите на бугарските европратеници Евгени Кирилов, Андреј Ковачев и Станимир Илче, кои по повод снимањето на „Трето полувреме“ испратија протестно писмо до еврокомесарот Штефан Филе, поради неговата „наводна навредлива за Бугарија содржина, ширењето на историски манипулации и откриениот говор на омраза кон Бугарите“.

- Тоа се луѓе кои не разбраа ништо за Европа, тие треба да прекинат со тоа бидејќи што би правеле ние во Германија. Ако секогаш мораме да кажеме „не“ или да протестираме за сите филмови кои се снимаат за Третиот Рајх. Не е наместо да се реагира на ваков начин, тоа не културен начин на делување и би сакала да не им са дава големо значење на нивните реакции, вели Пак.

Бугарскиот европратеник Ковачев од редовите на Европските народни партии и демохристијани смета дека во Македонија историјата се чита „селективно“ и дека со тоа на еден начин се води антибугарска политика. Тука тој го наведува филмот „Трето полувреме“, запрашувајќи се „зошто македонските режисери не снимаат филмови посветени на српската окупација на Македонија, за затвораните на Голи Оток и за оние кои се изјаснувале како Бугари во Македонија“.

Бугарскиот европратеник тврди дека тој и неговите колеги – европратеници од Бугарија се за брзо влегување на Македонија во ЕУ, но тие не се согласуваат со тоа како се претставува нејзината историја.

- Бугарија и бугарските европратеници секогаш го искажувале мислењето дека Република Македонија треба, колку што е можно побрзо да стане дел на европското семејство, вели Ковачев.

Прашан дали Бугарија и бугарските европратеници се „навистина новата пречка за Македонија на патот кон ЕУ“, Ковачев нагласува дека Бугарија прва ја признала независноста на Македонија и дека таа нема проблеми ниту со нејзината независност, ниту со граѓаните на Македонија. Тој се надева дека во Македонија постои политичка волја за да бидат надминати некои од разликите со Бугарија.

Неговата и воздржаноста на двајцата други бугарски европратеници околу текстот на заедничкиот документ на Мешовитиот комитет ЕУ-Македонија, околу користењето на придавката „македонски“ во европските институции Ковачев, ја оправдува со спротивноста на предложениот текст со методологијата на Европската комисија и Европскиот парламент

- Ние, тројцата претставници од Бугарија, гласавме воздржани, за да не го блокираме усвојувањето на препораките на Мешовитиот комитет, бидејќи, ако ние гласавме против тогаш тие не ќе беа усвоени. Предложениот текст (по барање на македонската страна), беше во спротивност со методологијата на Европската комисија и Европскиот парламент, која се практикува од 2008 година околу некористењето на терминологијата „македонски“, вели Ковачев.

Јас и моите колеги, додава, сметаме дека не можеме да ја промениме методологија со таа препорака и на тој начин да ја критикуваме работата на Европската комисија. Тоа може да биде променето само во дијалогот меѓу Атина и Скопје и изнаоѓањето на целосно решение за проблемот со името.

На прашањето дали може да се случи официјална Бугарија да го признае постоењето на македонскиот јазик Ковачев одговори дека не би сакал да коментира за тоа кој каков јазик е. - За жал, мислењата се спротивставени од двете страни на границата. Научив дека МАНУ излезе со став дека македонскиот јазик е основата на сите словенски јазици во Европа, бугарската наука има друго мислење. Се разбира ние признаваме дека секој јазик може да се развива понатаму врз основа на регионални дијалекти, посебно кога има изолација на одредена област. Иднината е отворена и се надеваме дека ќе покажеме разбирање, но тоа нема да се случи ако нема желба за компромомиси и наметнување на една или друга теза, истакнува Ковачев.

Сакам исто така да кажам, потенцира, дека никаде не е димпломатска практика да се признаваат атрибутите на власта, а камо ли јазиците.

- Сепак најголемиот проблем е интерпретацијата на историјата... Кога се следи тоа што се случува, гледам со жалење еден национализам, кој не знам на што се должи. Убаво е да се прават монуметнтални градби и триумфални порти, да се подигаат споменици на македонските херои, но кога тие се прогласуваат само за македонски како Цар Самоил, Гоце Делчев, Даме Груев, Кирил и Методиј, не зборувам за античката историја, тоа е исклучително провокативно, и колку да сме толерантни и солидарни тогаш треба да одговориме на тие провокации, вели Ковачев.

Национализмот, посочува, никогаш не довел до ништо добро.

- Македонскиот национализам кој сега се проповеда, за жал, од нашата сестринска партија сметам дека не е правилниот европски пат, кој може по најбрз пат да ја доведе Македонија во ЕУ“, завршува бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во интервјуто за МИА.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...DA2406CF6D

Утрински вестник може и да се възприема за сериозен вестник, но спрямо България е готов на всичко! Сами преценете дали това е така - самата Дорис Пак, говори по въпроса:Surrender
30-11-2011, 09:40 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Филибе - 30-11-2011, 09:40 PM