Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#60

Сушата ги испразни акумулациите, ќе увезуваме струјаAкумулациите се празни поради драстично намалениот доток на водите

Маја ТомиќДали на земјата и' се заканува енергетска криза или недостиг од струја во скоро време? Од Електрани на Македонија велат, засега - не. Иако потврдуваат дека дотокот на водите во домашните акумулации во моментов е речиси за 70 отсто помал во споредба со оној од истиот период лани. На јавен оглас во почетокот на декември ЕЛЕМ ќе побарува од увоз плус 39 гигават-часови струја. Со досегашниот остварен увоз од 268 ггвч., значи вкупниот увоз на струја би изнасувал 307 ггвч. Колку тоа ќе ги чинат ЕЛЕМ ? Сумата најверојатно ќе изнесува околу 15 милиони евра, ако се има предвид дека за набавка на ланскиот увоз од 277 ггвч., кога еден квч. струја чинеше во просек 46,13 евра, ЕЛЕМ потроши 12,8 милиони евра.

„Владее голема суша подолго време и тоа е единствениот проблем што акумулациите се празни поради драстично намалениот доток на водите. Затоа и хидропроизводството е намалено и ЕЛЕМ наскоро ќе обезбеди струја од увоз“, ја објаснуваат од компанијата моментната состојба со домашното производството на струја, додавајќи дека сите капацитети работат без проблеми, и дека покрај се', до крајот на годинава ќе се оствари планираното производство на електрична енергија од 6.075 ггвч.

Од ЕЛЕМ не ја исклучуваат можноста да се побарува и повеќе струја од увоз во скоро време, доколку продолжи сушниот период и во наредните месеци.

Поради сушата, освен Бугарија, сите земји во регионот имаат намалено производство и потреба од увоз на дополнителни количества.

Така што, како што пренесуваат странски агенции, во моментов Бугарија е главниот извозник на струја кој задоволува половина од вкупните потреби за електрична енергија во регионот. Најголем дел од струјата Бугарија извезла во Грција, Македонија и Србија.

Се очекува дека зголемената побарувачка на струја во регионот ќе ја зголеми и нејзината пазарна цена што пак, наскоро ќе се одрази и врз крајната цена за потрошувачите.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...27F525A9E4
Без Ботев няма България
30-11-2011, 03:39 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 30-11-2011, 03:39 PM