Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#5929.11.2011, 17:47
Попоски нуди решение: Името за скринингДорис Пак лута што нејзините приватни пораки се најдоа во македонските медиуми како извештаи

Слободанка Јовановска


......

Сепак, Марилена Копа од ПАСОК го обвини претседателот Ѓорѓи Иванов дека врши притисок врз Судот во Хаг околу тужбата на Македонија со изјавата што ја даде завчера, па ни порача дека се сомнева оти новата влада во Грција, со оглед на тоа кој влезе во неа, ќе продолжи со истата политика како Јоргос Папандреу, што нашата Влада не ја искористила. Сепак, најостри беа бугарските европарламентарци Станимир Илчев и Андреј Ковачев, кои побараа од Попоски да вети дека Македонија со Бугарија ќе ја слави заедничката историја и дека на следниот попис ќе отвори графа „Бугари“. Околу хашката одлука, Попоски одговори дека каква и да е Македонија, ќе ја почитува, а на Илчев, кој тврдеше дека има половина милион апликации за државјанство од наши Македонци, му прочита една француска лекција за слобода на определување, па заклучи дека можеби имаме различни перцепции за прашањето, но дека не можеме (тие и ние) да се разидеме околу принципите и основните вредности за самоопределувањето, со директна порака дека никој не може да ни одрече како да се чувствуваме. Притоа, додаде дека Македонија има модел за пример во однос на почитувањето на малцинствата и дека Бугарија кога истакнува дека е членка на ЕУ, не треба да ги има предвид само бенефициите, туку и барањата од него.

Мал политички упад приреди Дорис Пак, која очигледно беше изреволтирана зашто нејзина приватна оцена завршила како јавен извештај во македонските медиуми, а се однесуваше на протестот на бугарските колеги против филмот „Трето полувреме“. „Бидете внимателни да не ги користите вашите пријатели така што ќе им создадете непријатели“, прекори Пак, но не беше јасно дали таа забелешка беше упатена на адреса на шефот на дипломатијата или на некој друг од нашата делегација.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...EE64721802
Без Ботев няма България
30-11-2011, 03:37 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 30-11-2011, 03:37 PM