Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#58

Бугарија зафатена од протести и штрајковиБугарија денеска ќе се соочи со серија протести и штрајкови, кои ги најавија синдикатите. И бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека сака да се вклучи во протестите против оние кои му оставиле милионски долгови, кои сега тој треба да ги враќа.

Двата најголеми синдикати во земјата „Поддршка“ и КНСБ ќе протесираат во центарот на Софија, на плоштадот пред Собранието, искажувајќи го своето незадоволство од најавените промени во пензискиот систем, кои значително ги продолжуваат годините потребни за заминување во пензија.

Според вежечкиот закон, во пензија се заминува на 60 годии за жени и 63 за мажи, а согласно предлогот на Владата од јуни следната година периодот ќе биде продолжен, така што од 2015 година мажите во пензија ќе заинуваат на 65, а жените на 63 години.

Во Бугарија, во која според податоците од пописот живеат 7,5 милиони жители, во моментов има 1,7 милиони пензионери, кои примаат просечна пензија од 143 евра.

И синдикалната федерацијата на вработените во Министерството за внатрешни работи соопшти дека ќе протестира против пензиските реформи.

Бугарските железничари ќе го продолжат седмиот ден од штрајкот, протестирајќи против најавените реформи во Бугарската државна железница, кои подразбираат отпуштање на

Трет ден по ред ќе протестираа и фармерите, кои сакаат да издејствуваат повисоки средства од буџетот за нивната дејност.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...24C00E3C14
Без Ботев няма България
30-11-2011, 03:33 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 30-11-2011, 03:33 PM