Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#57

НАВРЕДУВАЧКИ И ПОНИЖУВАЧКИ КОМЕНТАР ЗА НЕСРЕЌНОТО ПИСМО НА БУГАРСКИТЕ ЕВРОПРАТЕНИЦИ


И Дорис Пак даде гол за македонското "Трето полувреме"


"Тоа се луѓе кои не разбраа ништо за Европа. Тие треба да прекинат со тоа, бидејќи што би правеле ние во Германија ако секогаш мораме да кажеме "не" или да протестираме за сите филмови кои се снимаат за Третиот Рајх. Не е на место да се реагира на ваков начин, тоа не е културен начин на делување и би сакала да не им се дава големо значење на нивните реакции", вели германската европратеничка


Откако портпаролот на Европската комисија го пушти низ вода писмото од бугарските европратеници за филмот "Трето полувреме", сега уште еден висок функционер додаде оган (пардон - вода) на случајот. И тоа не кој било и не како било. Лично Дорис Пак, германската европратеничка и претседателка на Комисијата за култура и образование на Европскиот парламент, ги навреди и понижи колку што може и не може нејзините колеги! Барем ВЕЧЕР смета дека оваа нејзината изјава е повеќе од навредувачка:
"Не треба да не се дава големо значење на реакциите на бугарските европратеници за филмот "Трето полувреме". Тоа се луѓе кои не разбраа ништо за Европа. Тие треба да прекинат со тоа, бидејќи што би правеле ние во Германија ако секогаш мораме да кажеме "не" или да протестираме за сите филмови кои се снимаат за Третиот Рајх. Не е на место да се реагира на ваков начин, тоа не е културен начин на делување и би сакала да не им се дава големо значење на нивните реакции", им порача Пак на европратеници Евгениј Кирилов, Андреј Ковачев и Станимир Илчев. А по ваква изјава, кога колега за колега вели дека не треба да се сфаќа сериозно, тоа веќе ја преминува границата на дипломатскиот говор и не значи ништо друго освен директен и недвосмислен погодок, или победнички гол за "Трето полувреме"!

По оваа изјава за Македонската информативна агенција, интервју дава и еден од потписниците на несреќното писмо, Ковачев, кој доаѓа од редовите на Европските народни партии и демохристијани. Тој во интервјуто смета дека во Македонија историјата се чита селективно и дека со тоа на еден начин се води антибугарска политика. Тука тој го наведува филмот "Трето полувреме", запрашувајќи се зошто македонските режисери не снимаат филмови посветени на српската окупација на Македонија, за затвораните на Голи Оток и за оние кои се изјаснувале како Бугари во Македонија.

Бугарскиот европратеник тврди дека тој и неговите колеги - европратеници од Бугарија се за брзо влегување на Македонија во ЕУ, но тие не се согласуваат со тоа како се претставува нејзината историја.

"Бугарија и бугарските европратеници секогаш го искажувале мислењето дека Република Македонија треба, колку што е можно побрзо да стане дел на европското семејство", вели Ковачев. Прашан "дали Бугарија и бугарските европратеници се навистина новата пречка за Македонија на патот кон ЕУ", Ковачев нагласува дека "Бугарија прва ја признала независноста на Македонија и дека таа нема проблеми ниту со нејзината независност ниту со граѓаните на Македонија. Тој се надева дека во Македонија постои политичка волја за да бидат надминати некои од разликите со Бугарија. Неговата и воздржаноста на двајцата други бугарски европратеници за текстот на заедничкиот документ на Мешовитиот комитет ЕУ - Македонија, за користењето на придавката македонски" во европските институции Ковачев, ја оправдува со спротивноста на предложениот текст со методологијата на Европската комисија и Европскиот парламент.

Ние, тројцата претставници од Бугарија, гласавме воздржани, за да не го блокираме усвојувањето на препораките на Мешовитиот комитет, бидејќи ако ние гласавме против, тогаш тие не ќе беа усвоени. Предложениот текст (по барање на македонската страна), беше во спротивност со методологијата на Европската комисија и Европскиот парламент, која се практикува од 2008 година околу некористењето на зборот македонски"", вели Ковачев.
"Јас и моите колеги", додава, "сметаме дека не можеме да ја промениме методологија со таа препорака и на тој начин да ја критикуваме работата на Европската комисија. Тоа може да биде променето само во дијалогот меѓу Атина и Скопје и изнаоѓањето на целосно решение за проблемот со името." (Де.Т.)

Македонските херои не се само македонски!?
Бугарскиот европратеник во интервјуто јавно говори и за најгорливите прашања меѓу Македонија и Бугарија, за кои ретко кој виден политичар се осудува да искаже јавен став.
Сепак, најголемиот проблем е интерпретацијата на историјата... Кога се следи тоа што се случува, гледам со жалење еден национализам, кој не знам на што се должи. Убаво е да се прават монументални градби и триумфални порти, да се подигаат споменици на македонските херои, но кога тие се прогласуваат само за македонски, како Цар Самоил, Гоце Делчев, Даме Груев, Кирил и Методиј, не зборувам за античката историја, тоа е исклучително провокативно, и колку да сме толерантни и солидарни тогаш треба да одговориме на тие провокации", вели Ковачев во интервјуто за МИА.

Национализмот, посочува, никогаш не довел до ништо добро. Македонскиот национализам кој сега се проповеда, за жал, од нашата сестринска партија сметам дека не е правилниот европски пат, кој може по најбрз пат да ја доведе Македонија во ЕУ", завршува бугарскиот европратеник, автор на можеби најнегираното писмо кое стигнало до Европската комисија, по што логично следи - и автор на можеби најголемиот гаф кој годинава стигнал до ЕК!

Проблем и со јазикот?
Бугарскиот европратеник Ковачев има и сопствен став за прашањето за јазикот.
За жал, мислењата се спротивставени од двете страни на границата. Научив дека МАНУ излезе со став дека македонскиот јазик е основата на сите словенски јазици во Европа, бугарската наука има друго мислење. Се разбира, ние признаваме дека секој јазик може да се развива понатаму врз основа на регионални дијалекти, посебно кога има изолација на одредена област. Иднината е отворена и се надеваме дека ќе покажеме разбирање, но тоа нема да се случи ако нема желба за компромиси и наметнување на една или друга теза", истакнува Ковачев.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=175668CB...F360B0B255
Без Ботев няма България
29-11-2011, 06:23 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 29-11-2011, 06:23 PM