Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#56

Го преживеав холокаустот, бидејќи станав партизанка!

Не можам да ги заборавам врисоците кога пристигнуваа војниците. Се уште ги сонувам. И сега, кога се смеам, нешто пече во моето срце. Сега чувствувам бес и тага. Беа убиени толку многу невини луѓе. Научив да им простам на тие што го направија тоа, но никогаш нема да заборавам што се случи, вели Јамила Колономос за Би-Би-Си


Директно сведоштво за теророт врз Евреите во Македонија. Би-Би-Си објави трогателна сторија за Македонката Јамила Колономос, чие семејство било депортирано и убиено во кобната 1941 година. Од осумнаесетчлено семејство и блиски роднини, Јамила останала сама во родната Битола. Преживеала, бидејќи таа вечер се криела во друга зграда. Подоцна решила да стане партизанка. Пораснала во Битола. Таа раскажува како нејзиното семејство имало добар соживот со соседите.

- Немаше знаци на антисемитизам се додека Југославија не беше окупирана во 1941 година. Кога дојдоа Германците, ги ограбија и однесоа Евреите. Потоа Бугарите ја окупираа Македонија и тие го правеа истото. Не ни дозволуваа да работиме. Слушнавме дека Евреите ќе бидат депортирани, но татко ми мислеше дека моите браќа и сестри се премногу млади за да ги земат. Не можам да ги заборавам врисоците кога пристигнуваа војниците. Се уште ги сонувам. И сега, кога се смеам, нешто пече во моето срце, вели Јамила. Следниот ден беше голема тишина. Се уште чекавме некој да се врати. Секогаш кога некој ќе затропаше на врата, очекувавме дека тоа е некој од нашето семејство. Тогаш се преселив во Скопје. Сега чувствувам бес и тага. Беа убиени толку многу невини луѓе. Научив да им простам на тие што го направија тоа, но никогаш нема да заборавам што се случи, вели Јамила Колономос за Би-Би-Си.

Јамила ги одржува живи своите спомени преку фотографиите.

- Мајка ми Естеф, татко ми Исак... Моите браќа и сестри... Единствено мене не ме однесоа. Не стигнав ниту да се збогувам со нив, се криев во друга зграда ноќта кога ги депортираа, вели Јамила чепкајќи по спомените.

Јамила Колономос е една од ретките Евреи кои останаа во Македонија - земја која изгуби 98% од еврејското население, најголем процент од каде било во светот, пишува Би-Би-Си. На 89 години таа е една од ретките што се сеќава на депортацијата на македонските Евреи, испратени во Полска, во логорот на смртта "Треблинка" од окупаторските бугарски сили на нацистичка Германија. Јамила преживеала криејќи се во Македонија и потоа се придружила кон Титовиот партизански отпор.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=5AEEE0B5...A3336E8DC0
Без Ботев няма България
29-11-2011, 06:19 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 29-11-2011, 06:19 PM