Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#55

Пропусти поголеми од кратер

Врвни уметнички предмети, ремек-дела на нашите предци денес се во странски музеи и во приватни колекции. За музеите се знае што поседуваат, но за приватните збирки може само да нагаѓаме. Најчесто нашето бесценето културно наследство го гледаме во витрините на музеите во странство или, пак, во приватни колекции на некој тајкун.

Четири златни маски, два цели бронзени картера од 6 и од 5 век пред новата ера, златни сандали и нараквици и многу други предмети пронајдени на почетокот на 20 век во охридското село Требеништа денес се меѓу најубавите експонати во музеите во Белград и во

Софија. Иако се дел од нашето културно наследство, нема меѓународна законска мерка која ќе ги натера Србија и Бугарија да ни ги вратат. Едноставно, кога биле пронајдени, Македонија не била самостојна држава, па немало кому да ги вратат.

Kратерот од Kорешница петнаесетина години е дел од приватната колекција „Вајт-Леви“ во САД. Гробот во демиркапиското село Kорешница е растурен и ограбен пред помалку од 20 години, во време кога Македонија беше суверена и независна држава, со институции кои требало да се грижат и да го штитат културното наследство.

Се зборува дека во гробот имало и златни маски, шлемови и штитови и многу други богатства. Археолозите истражуваа и потврдија дека во приказните има вистина. Десетина години подоцна тие собраа остатоци кои за дивите копачи не биле интересни или не успеале да ги видат.

И мистерии има многу. Kако дивите копачи дошле до гробот, а не истражувачите? Kако ги извадиле предметите, а никој ниту видел ниту пријавил? Можеби најинтригантно е како толку масивен предмет, висок околу 1,2 метар, тежок стотици килограми бил изнесен од земјава, пред носот на инспекторите, заштитувачите на културното наследство, полицијата, царинската служба?!

Управата за заштита на културното наследство веќе неколку години се обидува на разни начини да стигне до кратерот. Упатените велат има начин да се докаже дека тој во САД потекнува од Македонија и да се врати каде што му е местото - дома. А додека трае битката на туѓ терен, ние треба да го расчистиме нашиот двор. Да се истражи случајот Kорешница и да се повикаат на одговорност сторителите, раководствата на тогашниот Републички завод за заштита на спомениците на културата, на полицијата и на царината.

Акцијата „Фаланга“ кој се спроведе минатата година ги проретчи дивите ископувања. Но, таа дојде предоцна за кратерот од Kорешница.

Весна И. Илиевска

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...B808B6A07B
Без Ботев няма България
29-11-2011, 06:09 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 29-11-2011, 06:09 PM