Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#50

Бугарските европратеници не се нова пречка на патот кон ЕУ

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев од редовите на Европските народни партии и демохристијани, за Дојче веле демантира дека Бугарија е новата пречка на Македонија на патот кон ЕУ
Андреј Ковачев

- Напротив, Бугарија и бугарските европратеници секогаш го искажувале мислењето дека Република Македонија треба, колку што е можно побрзо, да стане дел на европското семејство. Сите проблеми што доаѓаат од минатото можат да бидат решени само преку европската интеграција, кога границите ќе станат симболични како во Западна Европа и кога животниот стандард од двете страни на границата ќе стане еднаков - вели Ковачев.

Овој разговор следува откако бугарските европратеници, меѓу кои и Ковачев, поднесоа амандмани кон бриселскиот извештај за нашиот напредок, со кои се искажува „очекување Македонија да најде заеднички прифатливи решенија за отворените прашања со соседите“.

Бугарскиот европратеник нагласува дека Бугарија прва ја признала независноста на Македонија и дека таа нема проблеми ниту со својата независност, ниту со своите граѓани.

- Има проблем со интерпретацијата, односно манипулацијата на историјата. Се надеваме дека владејачката партија, опозицијата и медиумите сакаат да ги покажат европскиот дух и начин на читање на историјата - вели Ковачев.

Бугарскиот европратеник смета дека во Македонија историјата се чита „селективно“ и дека со тоа на некој начин се води антибугарска политика. Како пример го наведува филмот „Трето полувреме“ на Дарко Митревски.

- Зошто македонските режисери не снимаат филмови посветени на српската окупација на Македонија, на затвораните на Голи Оток или за оние што се изјаснувале како Бугари во Македонија, прашува Ковачев.

За македонскиот јазик коментарите на Ковачев се многу воздржани.

- МАНУ излезе со став дека македонскиот јазик е основата на сите словенски јазици во Европа, а бугарската наука има друго мислење. Се разбира, признаваме дека секој јазик може да се развива понатаму врз основа на регионални дијалекти, особено кога има изолација на одредена област. Иднината е отворена и се надеваме дека ќе покажеме разбирање, но тоа нема да се случи ако нема желба за компромиси и наметнување на една или друга теза. Сакам, исто така, да кажам дека никаде не е дипломатска практика да се признаваат атрибутите на власта, а камоли јазиците. Најголемиот проблем, сепак, е интерпретацијата на историјата. Со жалење гледам еден национализам, кој не знам на што се должи. Убаво е да се прават монументални градби и триумфални порти, да се подигаат споменици на македонските херои, но кога тие се прогласуваат само за македонски како Цар Самуил, Гоце Делчев, Даме Груев, Кирил и Методиј, не зборувам за античката историја, тоа е исклучително провокативно, и колку да сме толерантни и солидарни, треба да одговориме на тие провокации - вели бугарскиот европратеник Андреј Ковачев.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22442
Без Ботев няма България
28-11-2011, 06:50 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 28-11-2011, 06:50 PM