Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#48

Бугарскиот премиер има плата од 1.500 евра

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека прима плата од 1.500 евра, најавувајќи дека платите на претставниците на власта ќе бидат замрзанти на нивото до 2009-та година.

- Сакам двојно да ги зголемам приходите, но условите не се такви. Таква е ситуацијата во светот, таква е и кај нас, изјави Борисов за софискиот весник „Монитор“.

Во Бугарија платата на пратениците е одредена врз основа на три просечни плати во буџетскиот сектор, со што секој народен избраник прима околу 1.100 евра плата. Платата на министрите пак се зголемува за 30 проценти во однос на приходот на пратениците.

Во Бугарија има околу 2,2 милиони вработени, кои примаат просечната плата од околу 352 евра. Бројот на пензионери изнесува 1,7 милиони, со просечна пензија од 143 евра.

Владата донесе одлука од средината на идната година минималната плата да се зголеми на 145 евра.

Во Бугарија според пописот од февруари оваа година, живеат околу 7,5 милиони жители.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...BD7CE77ABF
Без Ботев няма България
28-11-2011, 06:45 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 28-11-2011, 06:45 PM