Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#46

Холандија повторно против влезот на Бугарија и Романија во Шенген зоната
24.11.2011 - 07:36 |

Балкан

Холандија ќе го блокира предлогот за прием на Бугарија и на Романија во шенген зоната доколку не ја убедат дека земјите постигнале напредок во борбата против корупцијата, изјави синоќа холандскиот министер за имиграција Херд Лерс.

Бугарија и Романија планираа да влезат во шенген зоната во март годинава но поради организираниот криминал и не доволно обезбедни граници тие планови пропаднаа. Неколку држави од Европската унија предложија прием на Бугарија и на Романија во шенген зоната во две етапи - прво отворање на морските и воздушните граници, а потоа на копнените.

Лерс наведе дека Холандија нема да го прифати ниту тој план.

- За нас одговорот е јасен. Бугарија и Романија треба да покажат резултати. Тоа е поважно од изнаоѓањето на решение, наведе Лерс, додавајќи оти Холандија ќе го чека извештајот на Европската комисија во февруари за напорите на Бугарија и Романија во борбата против корупцијата.

http://sitel.com.mk/dnevnik/balkan/holan...gen-zonata
Без Ботев няма България
24-11-2011, 05:47 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-11-2011, 05:47 PM