Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#43

Бугарите повеќе од една недела дишат загаден воздух

Жителите на Бугарија повеќе од една недела вдишуваат воздух полн со смог, штетен за човековото здравје.

Смогот на некои места во Бугарија е два до три пати над дозволената граница од 50 микрограми на метар кубен воздух, соопшти бугарската Агенција за животна средина.

Спроед соопштението на Агенцијата, најмногу загрижува тоа што високо зголемување на штетниот воздух е регистрирано во малите приморски градови, како Несебар, како и во околината на одморалиштето Копитото на планината Витоша.

Загадувањето на воздухот е најмногу зголемено во Добрич во северниот дел на земјата, кој сега се наоѓа на второ место зад најзагадениот град Перник, кој се наоѓа на 30 километри јужно од Софија.

Во Перник и Добрич загаденоста на воздухот е до петпати над дозволената норма.

На загадувањето на воздухот најмногу влијаат издувните гасови од автомобилите, како и чадот од градските топлификации и од оџаците на домаќинствата кои за греење користат дрва и јаглен.

Бугарија е земја со нависоко ниво на загадување на воздухот во ЕУ и втора по бројот на смртни случаи од загадување на воздихот, покажува извештајот на Европската комисија. Бугарија се соочува со можна казна од ЕУ поради непочитување на стандардод за чистота на воздухот.

http://sitel.com.mk/dnevnik/balkan/bugar...den-vozduh

Е такава класация нема Icon_razz

Без Ботев няма България
23-11-2011, 06:53 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-11-2011, 06:53 PM