Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#34

"Тилт" и "Морфин" пред крај


Десетината денови од фестивалот "Синедејс" полека привршија викендов, повторно пред полни киносали. Претпоследен филм во кино "Фросина" во саботата беше бугарскиот кино-хит и кандидат за номинација за Оскар, "Тилт", а гостин беше режисерот Виктор Чучков.
""Тилт" ја доби наградата за најдобар дебитантски филм на Лондонскиот фестивал, а се даваше во 31 кино истовремено во Бугарија. За 3 дена имаше 14.000 гледачи", рече режисерот Чучков. Тој кажа дека има македонски корени, односно бабата и дедото му се од Македонија, а роднина му е и македонскиот режисер Антонио Митриќески. "Тилт", за кој филмскиот критичар Влатко Галевски на средбата со режисерот по проекцијата рече дека е миленик и на публиката и на фестивалите, веќе од денеска е на редовниот репертоар во термините за европски филм во кино "Милениум".
По квалитетната комедија, во "Фросина" се прикажа и документарецот за бендот "Морфин", по што македонскиот бенд "Фолтин" направија повеќе од одлична свирка со преработки од култната група во нивен стил, пред преполно фоаје во МКЦ. (Де.Т.)

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=F6829D6C...88EB8C5A1E
Без Ботев няма България
21-11-2011, 06:15 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 21-11-2011, 06:15 PM