Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#30

Голем пожар го зафати Националниот парт Пирин во Бугарија

Голем пожар го зафати Националниот парк Пирин во југозападниот дел на Бугарија, соопшти бугарското Министерство за заштита на животната средина.

Националниот парк Пирин се наоѓа во непосредна близина на најпознатиот бугарски туристички центар Банско.

Во гаснењето на пожарот учествуваат голем број пожарникари и хеликоптер.

Поради непристапноста на теренот гаснењето на пожарот е отежнато.

Според претседателот на општина Банско Ѓорѓиј Икономов, пожарот не претставува опасност за населеното мести бидејќи во Алпскиот дел на Пирин гори сува трева, но доколу почне да се движи надоле може да зафати и зимзелена шума.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...793481E1D3
Без Ботев няма България
20-11-2011, 12:22 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 20-11-2011, 12:22 PM