Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#28

Србите и Бугарите договорија Регионална лига без Македонија

По повеќедневни преговори во Софија е договорено основање на регионалната Источноевропска лига. Челниците на клубовите од Србија, Романија, Бугарија, Турција и Азербејџан договорија основање на ЕЕФЛ (Источноевропска фудбалска лига), во која се очекува и настап на клубови од Русија, Грција, Украина, Кипар и Молдавија. До крајот на годината претставниците на клубовите треба да одржат барем уште два состанока, а потоа планот ќе го пратата во УЕФА, под чија капа би требало лигата да функционира.

Во Софија стигнаа претставници на домаќинот ЦСКА, Црвена звезда, Динамо Букурешт, Левски, Бурсаспор, Интер Баку...Се очекуваше и доаѓање на клубови од Грција и Русија, но тие порачаа дека сакаат да го видат извештајот од првиот состанок пред да се вклучат во проектот.

„Ова натпреварување ќе биде многу поквалитетно од евентуалната лига меѓу државите од бивша Југославија“, изјави претседателот на Црвена звезда, Владан Лукиќ за Лигата, која ќе има буџет од 10 милиони евра. Парите ќе ги добие од спонзорите. Голем интерес покажаа „Гаспром“ и „Туркиш Ерлајнс“.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...95BB4BF5FA
Без Ботев няма България
20-11-2011, 12:19 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 20-11-2011, 12:19 PM