Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#26

РЕДЛОГ ПОЛИЦАЈЦИТЕ ВО РЕГИОНОТ ДА СИ ГИ ЗАМЕНУВААТ РАБОТНИТЕ МЕСТА


Бугарските полицајци ќе корнат таблички во Охрид?!


Македонски полицајци работно ќе се сончаат на плажите на Црното и Јадранското Море, а за возврат полицајци од Бугарија и Црна Гора ќе се бањаат во Охрид, а ќе скијаат на Маврово и Попова Шапка. Ова е најновиот предлог на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска даден на Форумот на министри во Бугарија, а кој предвидува нашите полицајци да си ги заменат работните места со колеги од соседна држава за време на туристичка сезона.
- Нема да имаат надлежност за посериозни кривични дела туку ќе можат да интервенираат во делот на безбедноста во сообраќајот и одржувањето на јавниот ред и мир - изјави министерката Гордана Јанкуловска.
За почеток македонските службеници ќе го чуваат редот и мирот во атрактивното туристичко зимско одмаралиште "Банско", додека во летниот период ќе бидат ангажирани на бугарското приморје. Бугарските полициски служби пак релаксирачки ќе работат на безбедноста во Охрид, на ски-центрите во нашата земја. Напоредно со бугарските службеници и полицајци од Црна Гора ќе бидат присутни во нашите туристички центри. Ваква иницијатива Министерството има поднесено и до полициите на Турција, Србија и Грција.

Ивана РамадановаАТАНАС-СКОПЈЕ, 18.11.2011 10:18:56
Идејата и не е така лоша и не треба кон секој предлог да бидеме скептици. Па сакаме граници отворени и взаемна доверба. Како поинаку ќе го постигнеме тоа? А во нашите туристички места сигурно веќе ќе нема појави како што беше убиството во Охрид оваа година, кога странски државјанин беше убиен. За возврат и нашите полицајци ќе патролираат во туристички места во тие земји каде престојуваат нашите државјани. А што има тука лошо? Само што претходно треба добро да бидат договорени работите.
18.11.2011 10:18 | (7) | Like

Makedon, 18.11.2011 10:09:42
Loso izkomentirano i preneseno,imeno potreba od stranski policiski sili se potrebni dokolku brojot na turisti od taa zemja se zgolemi poveke od domasnite! Zatoa mislam deka potpisanoto moze da se najde za vo idnina. Na Makedonija i e potreben uste eden dogovor so evropol so koj EU ke isprati svoji policiski sili. Zosto ni se potrebni za da se doblizime odnosno za da vo celos gi sprovedime zakonite koi sme gi donesle. Posebno ova vazi za po granicite kade devijacijata se zgolemuva i ponataka i pokraj mnogute apsenja. Posledniot primer e na Kjafasan koga se fati DROGATA vo istiot moment iako imalo prisustvo na inspektori povtorno se pronajdeni evra vo policajcite na smena.Zatoa potreben e dogovor so Evropol za angaziranje na policajci od EU( posebno od skadinavskite zemji i Anglija), na toj nacin ke se podigni odgovornosta na nasite policajci,pozdrav.
18.11.2011 10:09 | (4) | Like

deni, 18.11.2011 10:07:50
Pak li bugarite bivsi a i segasni fasisti ke dojdat vo preubavata Makedonija da ne maltretiraat Golema steta e sto Tito im gi prosti voenite reparacii na fasisticka bugarija,toa prasanje Grujo treba da go revidira i obnovi baranjeto za voenite otsteti i nadoknadi na golemite steti sto bugarskite fasisti i nanesoa na Makedonija. Bugarite se lesinari, i plagijatori na se i sesto. Najgolema glupost sto segasnava vlast moze da izmisli.
18.11.2011 10:07 | (3) | Like

venstar, 18.11.2011 09:54:05
Насмеа ме од срце. Не е лошо да има соработка меѓу бугарската и македонската влади. Дали се очекуват проблеми со туѓите туристи в Македониjа или ке праќаме полицаjци на одмора за сметка на буџетот? Дали Грциjа ќе склони на македонски полицаjци во Солун и из земjава? Icon_razz
18.11.2011 09:54 | (4) | Like

доска, 18.11.2011 09:44:00
а на кој јазик ке се разбирама,да не го кршиме уставот случајно или нема врска
18.11.2011 09:44 | (4) | Like

дарко, 18.11.2011 09:20:07
како малограѓани да сте вие сите што коментиравте, ова не е чудно ниту новина, ниту пак министерката е глупава, како вашите коментари впрочем. Отворете ги умовите, ѕирнете малку наоколу
18.11.2011 09:20 | (4) | Like

Ariton, 18.11.2011 09:11:25
Za vreme na poslednoto svetsko ptrvenstvpo vo fudbal vo Geremanija koga igraa drugite zemji so germancite imase policajci od zemjite gosti koi zaedno so germanskite policajci odrzuvaa red i mir i rezultatot bes NULA nerdei. Navivacite se fotografiraa so svoite i so germanski policajci. Da spomenam samo navivaci na angliskiot fudbalski tajfun, iranski, francuski...Sekoja ideja ne treba vednas da se ismeva i otfrla, treba da se bara pozitivnatra strana na idejata. Na site eden ubav i prijaten den od Ariton
18.11.2011 09:11 | (7) | Like

aleksandar sveti nikole, 18.11.2011 09:09:01
navistina mislam deka ovaa ideja e glupost!!!!ke nosele Bugari da ni pisuvaat kazni????Luda rabota!ne mozam da gi smislam na nieden nacin,pa zgora na toa i da me kontroliraat???
18.11.2011 09:09 | (6) | Like
Smeska, 18.11.2011 08:59:50
Vo VNATRESNI ke rabotat NADVORESNI
18.11.2011 08:59 | (6) | Like

mitre, 18.11.2011 08:53:27
ova mora da e nekoj "ramkoven" so bugarite........
18.11.2011 08:53 | (6) | Like
Makedonski, 18.11.2011 07:19:14
Navistina glupa idea! Ne znam samo dali sosednite drzavi ke ja prifatat istata , ama pogolema glupost od ovaa dosega ne sum slusnal. Kako be moze stranec da mi cuva red i mir mene vo mojot dom? Koj ke go pocituva toj stranec i kolku toj navistina sovesno ke si ja vrsi rabotata ili ke se trudi istata da ja izvrsi.Pa odozgora na se bugari,grci,srbi .... zarem posle se seuste imate verba vo nasite mili sosedi, pa ke gi pustite sega i red i mir vo Tatkovinata da ni stavaat!? EJ tikvi na tikvite!
18.11.2011 07:19 | (6) | Like

ангел бг, 18.11.2011 06:14:14
Поздрав на сите! Од неколку години Ромунски полицајци работат во бугарските туристички летувалишта. Целта е да им помагаат на Ромунските туристи кога имаат проблеми од административен или друг карактер. Претпоставувам дека министерот Јанкуловска е договорила нешто слично. А на Македонските полицајци ќе им биде доста добро по морето.
18.11.2011 06:14 | (8) | Like

Работен ОДМОР?, 18.11.2011 05:17:09
Пази молим те, и тоа САМО за време на туристичките сезони, а кога ќе се вратат од “работен одмор“ ќе одат на “заслужен“ одмор, и така пола година ќе им отиде во ОДМОР. Да не се во мањак од полицијаци, па со ова сакаат да привлечат внимание од јавноста за нов кадар? ццц....
18.11.2011 05:17 | (6) | Like

Acosh, 18.11.2011 03:12:29
I sto e poentata na ova "razmenuvanje na rabotni mesta na policajci od razlicni drzavi"? Ova ako e vistina kojznae sto ke bide sledno. Katastrofa!
18.11.2011 03:12 | (5) | Like

Bojan Ohrid, 18.11.2011 01:55:34
E uste ova ni faleshe.Nie so nashive nemojme da se razberime a ne so bugarive.Pozdrav
18.11.2011 01:55 | (5) | Like

koj prv ce smisli vic za ovaa prigoda, 18.11.2011 00:31:05
policaec kaj i da go postavish vicot ne mu bega--- site se isti
18.11.2011 00:31 | (10) | Like

живот во хумористична серија, 17.11.2011 23:54:24
Што се чудите бре луѓе. Па ова не е нова идеја. Во хумористичната серија `Ало, Ало` во Франција окупирана од германците имаше двајца англиски пилоти преправени како француски полицајци кои слободно се движеа иако знаеја само неколку француски зборови. Ќе биде весело со странскиве полицајци.
17.11.2011 23:54 | (12) | Like

sop od italija, 17.11.2011 23:25:54
Po golema glupost od ovaa nema!Da puknes me iznasmea!
17.11.2011 23:25 | (17) | Like

Pirin, 17.11.2011 23:21:47
e ova navistinski go nema nikade , samo tuka vo makeodnija , tugi policajci ke ni go vodat redot, pa kaj nas ima odaman tugi policajci koi nerazbiraat makedonski onie od ramkovskite dogovori .
17.11.2011 23:21 | (25) | Like

anonimus, 17.11.2011 23:18:11
ahahha nasive izzalegoja na kraj pak bugarive za 5evra se prodavet pozdrav
17.11.2011 23:18 | (12) | Like
Без Ботев няма България
(This post was last modified: 18-11-2011, 06:12 PM by Топорчо.)
18-11-2011, 06:10 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 18-11-2011, 06:10 PM