Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#19

Бугарија нема пари за уништување 15.000 тони вооружување


Бугарија нема пари за уништување 15.000 тони вооружување
Во бугарските воени магацини се наоѓаат околу 15.000 тони воена опрема која би требало да биде уништена, но за тоа нема пари, пишува софискиот весник „24 часа“.

Весникот наведува дека бугарското Министерство за одбрана минатата година за уништување на вооружувањето издвоило 650.000 евра, но оти тие средства се уште не се усвоени поради одложување на тендерот за уништување.

По експлозијата во магацинот за муниција кај Челопечен во 2008 година, Министерството за одбрана одобри 15 милиони евра, со што се уништени две третини од вкупно 40 тони натрупана опасна муниција.

Експертите наведуваат дека секоја година, поради намалување на војската, за уништување се подготвуваат од 2.000 до 3.000 тони вооружување. Тие предупредуваат дека магацините повторно ќе се наполнат со старо воено вооружување, ако систематски не се одобруваат средства.

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/31...vanje.aspx
Без Ботев няма България
16-11-2011, 06:21 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 16-11-2011, 06:21 PM