Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#17

Датум: 15.11.2011, 19:26
Холандија не ги сака Бугарија и Романија во Шенген зоната


Поради слабите резултати во борбата против корупцијата, Холандија е против влезот на Бугарија и Романија во Шенген зоната во сегашната фаза. Ова го нагласи портпаролот на Министерството за надворешни работи во Хаг, Александар Вандереј.

За бугарското државно радио Вандереј изјави дека холандскиот парламент е на став во оваа фаза да не се поддржи членството на Бугарија и Романија во шенгенскиот простор, бидејќи треба да преземат некои важни чекори во борбата против корупцијата и криминалот.

Според него, холандската влада не го оспорува фактот дека Бугарија И Романија се технички подготвени за влез во Шенген зоната.

Ставот на Холандија беше обелоденет во септември, кога министерот за емиграција Герд Лерс соопшти дека Бугарија и Романија не се снаоѓаат во борбата против корупцијата заради што не можат да влезат во слободната зона без граници.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...D9C4DEF13D

Без Ботев няма България
16-11-2011, 12:59 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 16-11-2011, 12:59 PM