Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#13

Добре заварили Icon_razz

Караме нататък


Во Бугарија произведен првиот патнички автомобил

Во погоните на фабриката „Литекс моторс“ во соработка со кинеската компанија „Грејт вол“ во бугарскиот град Ловеч е произведен првиот бугарски патнички автомобил
Менаџерот на „Литекс моторс“, Кирил Георгиев изјави дека првиот автомобил е од марката „Грејт вол волекс Ц10“, а оти сериското производство во фабриката ќе почне во почетокот на наредната година.

Тогаш офоцијално ќе биде отворена фабриката во која ќе работат 2.000 луѓе.

- Компанијата поради големото интересирање веќе разви дилерска мрежа и отвори претставништва во две балкански земји - рече тој.

Во „Литекс моторс“ ќе се произведуваат три модели на патнички автомобили, вклучувајќи џип и пикап, кои според најавите на компаниите ќе бидат евтини и поквалитетни.

Џипот со „фул“ опрема веќе се рекламира по цена нешто поголема од 12.00 евра.

Сопственикот на фабриката „Литекс моторс“ е бизнисменот и сопственик на фудбалскиот клуб „Литекс“ Гриша Ганчев, кој поседува 92 отсто од акциите, додека остатокот припаѓа на Корпоративната трговска банка.

Неодамна од „Литекс моторс“ е најавено и производство на електромобили, кои во соработка со компанијата „Грејт вол“ ќе почне на пролет наредната година.

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNe...nstant=652
Без Ботев няма България
15-11-2011, 07:12 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 15-11-2011, 07:12 PM